Prezes PKO BP: zysk banku za II kw. br jest rekordowy

2019-08-13 13:21 aktualizacja: 2019-08-13, 14:20
Logo PKO BP Fot. PAP/Radek Pietruszka
Logo PKO BP Fot. PAP/Radek Pietruszka
W drugim kwartale br. grupa kapitałowa PKO BP osiągnęła najwyższy w całej swojej historii wynik finansowy - poinformował we wtorek prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Zapowiedział, że bank najwcześniej w listopadzie przedstawi aktualizację celów finansowych.

"W drugim kwartale br. grupa kapitałowa banku wypracowała 1,22 mld zł zysku netto, był on o 30 proc. wyższy niż przed rokiem" - powiedział Jagiełło na konferencji prasowej dot. wyników banku za II kwartał br. To także najwyższy zysk w całej historii banku - dodał.

Jak wskazał, "tak dobry wynik - to zasługa sprawnie prowadzonych działań biznesowych, które dodatkowo wspierane są efektami transformacji technologicznej, jaką przechodzi bank".

Bank poinformował, że wartość aktywów w drugim kwartale br. wyniosła 329 mld zł i była o ponad 10 proc. wyższa niż przed rokiem.

W całym pierwszym półroczu zysk netto grupy banku przekroczył 2 mld zł.

PKO BP poinformował, że kontynuuje poprawę rentowności - wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) po pierwszej połowie roku wyniósł 10,7 proc. Wysoka efektywność kosztowa pozwoliła na obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 43,1 proc. (42,7 proc. po uwzględnieniu efektów jednorazowych). Jednocześnie, dzięki ostrożnemu zarządzaniu ryzykiem i korzystnemu otoczeniu gospodarczemu bank znacząco, do poziomu 0,55 proc., obniżył koszt ryzyka.

Wiceprezes Rafał Kozłowski ocenia, że wskaźnik ROE na koniec 2019 roku może wzrosnąć do poziomu 11 proc. "Jesteśmy na dobrej ścieżce, by dostarczyć w tym roku ROE na poziomie 11 proc." - powiedział Kozłowski.

Przedstawiciele banku przekazali, że PKO BP dwa lata przed czasem zrealizował finansowe cele Strategii na lata 2016-2020. Na czwarty kwartał planuje aktualizację finansowych celów strategicznych.

"Jesienią tego roku chcemy przedstawić nowe cele finansowe. Odbędzie się to nie wcześniej niż 5 listopada, kiedy bank publikuje wyniki za III kwartał" – powiedział Jagiełło.

Bank przypomniał, że 14 sierpnia nastąpi wypłata 1,66 mld zł dywidendy z zysku za 2018 r. "Inwestorzy podjęli także decyzję o niepodzieleniu połowy zysku z 2018 r., co wraz ze spełnieniem przez bank kryteriów do wypłaty połowy zysku z 2019 r., daje większą elastyczność w kształtowaniu dywidendy w przyszłym roku" - przekazał bank.

PKO BP przekazało, że w drugim kwartale bieżącego roku finansowanie udzielone podmiotom gospodarczym przez bank przekroczyło 100 mld zł. Bank obsługuje ponad 15 tys. klientów korporacyjnych i prawie pół miliona mniejszych firm. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ seb/ je/