Błaszczak: w przeddzień święta Wojska Polskiego dziękujemy żołnierzom za codzienną służbę

2019-08-14 14:31 aktualizacja: 2019-08-15, 07:32
Warszawa, 14.08.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń resortowych i wyróżnień z okazji Święta Wojska Polskiego, 14 bm. w warszawskiej siedzibie MON. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 14.08.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń resortowych i wyróżnień z okazji Święta Wojska Polskiego, 14 bm. w warszawskiej siedzibie MON. Fot. PAP/Marcin Obara
W przeddzień święta Wojska Polskiego dziękujemy żołnierzom i cywilnym pracownikom wojska za codzienną służbę i pracę - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który wręczył nagrody i odznaczenia żołnierzom.

Błaszczak podkreślał znaczenie Bitwy Warszawskiej 1920 r., w której rocznicę przypada święto wojska.

"Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu żołnierze Wojska Polskiego, złożeni przede wszystkim z ochotników, z ludzi, którzy za potrzebą serca stanęli, żeby bronić naszej ojczyzny, osiągnęli wielki sukces. To było zwycięstwo, które przesądziło o losach świata" - powiedział minister obrony. Według szefa MON, "gdyby nawała bolszewicka przeszła przez Polskę", dzieje kraju i Europy potoczyłyby się inaczej. "Cywilizacja europejska oparta na fundamencie chrześcijańskim była zagrożona. To my, Polacy, po raz kolejny w historii obroniliśmy Europę" - podkreślił.

"Odwaga, patriotyzm, to są cechy żołnierzy Wojska Polskiego, bez względu na czas historyczny, w którym przyszło im służyć" - powiedział Błaszczak. Podkreślił, że postawa żołnierzy z 1920 roku jest wzorem dla żołnierzy służących dziś w WP, podobnie jak odwaga i determinacja powstańców śląskich.

Przypomniał, że defiladą organizowana tym razem w Katowicach, MON chce uczcić setną rocznicę wybuchu pierwszego z powstań śląskich. Minister, który awansował na stopień podpułkownika żołnierza AK, uczestnika powstania Warszawskiego prof. Juliana Kulskiego, podkreślił, że także jego postawa "jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego".

Minister nagrodził 12 żołnierzy za bohaterstwo, ofiarność i odwagę w ratowaniu życia ludzkiego - często w czasie wolnym od służby. "To jest właśnie kwintesencja służby innym, służby Polsce. Żołnierz Wojska Polskiego jest zawsze na służbie" - powiedział Błaszczak.

Szef MON wręczył także nagrody pieniężne sportowcom, którzy w ubiegły weekend wygrali drużynowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Reprezentacja Polski zdobyła ten tytuł po raz pierwszy. Na dziesięć złotych medali siedem wywalczyli żołnierze Wojska Polskiego. Minister wyróżnił dyskobola plut. Piotra Małachowskiego, biegacza kpr. Marcina Lewandowskiego, biegaczkę st. szer. Annę Kiełbasińską, biegaczkę szer. Sofię Ennaoui, biegaczkę szer. Justynę Święty-Ersetic, skoczka w dal szer. Tomasza Jaszczuka, biegacza przez płotki mar. Patryka Dobka, biegaczkę szer. Joannę Linkiewicz, młociarza, marynarza Wojciecha Nowickiego, sprinterkę, szer. Małgorzatę Hołub-Kowalik, biegacza, szer. Krystiana Zalewskiego, oszczepnika, szer. Marcina Krukowskiego oraz szer. Igę Baumgart-Witan, specjalizująca się w biegu 4x400 m.

"Jesteśmy z was dumni, wspaniale spisaliście się w tych zawodach. Jestem spokojny, że świetnie poradzicie sobie na igrzyskach olimpijskich, dostarczycie nam wiele radości i dumy" - zwrócił się minister do lekkoatletów. "Dzięki wam zachęcamy młodych ludzi do przystąpienia do Wojska Polskiego, pokazujemy, że służba w WP jest wyróżnieniem, honorem, jest zaszczytem, ale także pewną propozycją osiągnięcia w życiu celów, jakie sobie stawiamy" - mówił Błaszczak. Dodał, że "służba to zaszczyt, wyróżnienie, ale także wielka przygoda".

Żołnierzom i pracownikom wojska szef MON wręczył resortowe odznaczenia Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wręczył także w imieniu premiera Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

W uroczystości wzięli udział m.in. szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak z zastępcami, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Tomasz Połuch i dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

Przed uroczystością Błaszczak złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem; po jej zakończeniu na terenie MON złożono wieniec pod tablicą upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

Główne obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się 15 sierpnia w Katowicach - po raz pierwszy od 2007 roku poza Warszawą - z okazji setnej rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. (PAP)

autorzy: Jakub Borowski, Iwona Pałczyńska

brw/ ipa/ mrr/