W ukraińskim Dniu Niepodległości ulicami Kijowa przeszedł marsz weteranów

2019-08-24 18:04 aktualizacja: 2019-08-24, 19:21
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Kilkanaście tysięcy osób, w tym weterani wojny w Donbasie i bliscy jej ofiar, przeszło w sobotę ulicami Kijowa w Marszu Obrońców Ukrainy, który zwołano w reakcji na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rezygnacji z parady wojskowej w Dniu Niepodległości tego kraju.

Uczestnicy marszu szli z okrzykami „Sława Ukrainie!”, na co zgromadzeni odpowiadali chóralnym „Sława Bohaterom!”. Umundurowanych weteranów i żołnierzy ludzie witali głośnymi oklaskami, skandowali „Dziękujemy!” i wręczali im kwiaty.

„Nie możemy pozwolić na świętowanie 28. rocznicy niepodległości Ukrainy bez pamięci o wojnie, która cały czas trwa na wschodzie Ukrainy. Nasz marsz jest ostrzeżeniem przed ustępstwami wobec Rosji, która prowadzi tę wojnę i przed którą nie możemy skapitulować” - powiedział PAP jeden z idących w marszu mężczyzn.

Według policji wzięło w nim udział około 12 tysięcy osób. Na czele kolumny kroczyły matki ze zdjęciami zabitych na froncie synów; za nimi jechali na wózkach inwalidzkich i szli opierający się na kulach weterani.

Zełenski oświadczył w lipcu, że w tym roku w Dniu Niepodległości nie będzie „pompatycznej i drogiej” parady wojskowej, a 300 mln hrywien (ok. 47 mln złotych), które Ukraina na niej zaoszczędzi, zostanie przekazane na nagrody dla żołnierzy.

Prezydent, który został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie w maju, wziął udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości. Wraz z małżonką przeszedł aleją Niebiańskiej Sotni, nazwanej na cześć ofiar, które zginęły w walkach z milicją podczas prozachodniej rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 r.

W swoim wystąpieniu Zełenski wiele mówił o sprawach, które łączą Ukraińców, nie unikając jednak tematu wojny w Donbasie oraz zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. Krymu. Wspomniał także o rewolucji godności.

„Najpierw udowodniliśmy całym krajem, że mamy godność. Nie baliśmy się armatek wodnych i milicyjnych pałek. Byli tacy, którzy nie przestraszyli się snajperskich kul. Dowiedzieliśmy się wtedy całym krajem, że sotnia może być niebiańska” - mówił o zabitych na Majdanie.

„Zjednoczyliśmy się, przypomnieliśmy sobie zapomniane uczucie dumy z ojczyzny. Dlatego zebrała się tutaj dziś duma Ukrainy. Przede wszystkim nasi żołnierze. Ci, którzy bronili i nadal bronią naszej ziemi. Są to rodziny żołnierzy, ci, którzy stracili syna, ojca, męża czy brata. To wolontariusze (…), nauczyciele i lekarze. Ci, którzy reprezentują Ukrainę na arenach sportowych, nasi naukowcy i artyści. I, oczywiście, dzieci. (…) Ci ludzie są tysiącem przyczyn, by kochać Ukrainę” - przemawiał Zełenski.

W sobotnich wydarzeniach w centrum Kijowa uczestniczyło około 50 tysięcy ludzi - podała policja. Podczas uroczystości nie doszło do incydentów.

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mc/