Do mieszkania na warszawskim Mokotowie wleciała papuga z nogą w gipsie

2019-09-09 18:50 aktualizacja: 2019-09-09, 18:50
Papugi rasy Aleksandretta Chińska. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Papugi rasy Aleksandretta Chińska. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Do mieszkania na warszawskim Mokotowie przez okno wleciała papuga. " Właścicielka dostrzegła, że jej egzotyczny gość ma jedną nóżkę w gipsie. Kobieta zawiadomiła Ekopatrol " - poinformował insp. Jerzy Jabraszko z warszawskiej straży miejskiej.

Zajęta codziennymi obowiązkami mieszkanka Mokotowa wietrzyła po południu mieszkanie, gdy nagle przez otwarte okno wleciał zielony ptak z czerwoną główką. Gdy przyjrzała mu się bliżej okazało się, że to papuga. "Właścicielka mieszkania dostrzegła, że jej egzotyczny gość ma jedna nóżkę w gipsie. Kobieta zaopiekowała się ptakiem i wezwała Ekopatrol straży miejskiej" - przekazał w poniedziałek insp. Jerzy Jabraszko z referatu prasowego stołecznej straży miejskiej.

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, delikatnie umieścili papugę w specjalistycznym transporterze i odwieźli do "Ptasiego Azylu" w warszawskim zoo. "Już na miejscu specjaliści potwierdzili, że jest to papuga Aleksandretta – najpopularniejsza papuga w europejskich hodowlach. Niestety ptak nie miał żadnych elementów mogących zidentyfikować jej opiekuna, pozostanie, więc pod opieka +Ptasiego Azylu+" - poinformował insp. Jabraszko.

Aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae), na wolności żyje w środkowej Afryce i na Półwyspie Indyjskim z Cejlonem. Introdukowany w Ameryce Północnej, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w kilku krajach europejskich.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar