Czabański: Nagrody Mediów Publicznych to szlachetna forma mecenatu państwowego

2019-09-11 09:06 aktualizacja: 2019-09-13, 08:06
Nagrody Mediów Publicznych to szlachetna forma mecenatu państwowego, bo laureaci nie tylko otrzymają nagrody finansowe, ale będą też promowani w telewizji i radiu. Ta popularyzacja jest bardzo istotna - powiedział w środę szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

"Sądzę, że środowiska twórcze cały czas - i częściowo słusznie - narzekają na to, że są zubożałe, że nie ma strumienia pieniędzy, mecenatu prywatnego. Dlatego tak ważny jest mecenat państwowy" - powiedział w środę w Radiowej Trójce szef Rady Mediów Narodowych.

"Nagrody Mediów Publicznych to szlachetna forma mecenatu państwowego, bo laureaci nie tylko otrzymają nagrody, ale wraz z nominowanymi będą promowani w telewizji i radiu. Popularyzacja artystów to było najistotniejsze, o czym myśleliśmy wraz z Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, jak wprowadzaliśmy te nagrody w życie" - oświadczył Czabański.

Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie 2007 i 2008 r., kiedy Czabański był prezesem Polskiego Radia.

Jak mówił, chodziło wtedy o popularyzację twórczości wszystkich nominowanych, "żeby to była dźwignia do wprowadzenia współczesnych polskich twórców na anteny telewizji i radia". Dodał, że "teraz jeszcze doszła do tego Polska Agencja Prasowa".

Szef Rady Mediów Narodowych podkreślił, że w kapitule nagrody znaleźli się wybitni twórcy, którzy nie będą się kierować politycznymi kryteriami.

Zaznaczył, że bardzo chciałby, żeby twórcy byli wyłączeni z politycznego konfliktu. "Twórcy mówią przez swoje dzieła, a nie przez opinie polityczne. Dla mnie liczy się to, co tworzą, jak tworzą, na ile to jest wartościowe. Myślę, że dla odbiorców też jest to najistotniejsze, a nie na kogo artysta głosuje w wyborach, jakie ma poglądy polityczne, kogo krytykuje" - dodał.

Laureatów Nagrody Mediów Publicznych poznamy podczas gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł. Organizatorami i fundatorami nagród w każdej z trzech kategorii są poszczególne media: TVP - w kategorii Obraz, Polskie Radio - Muzyka i PAP - Słowo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. (PAP)

wbp/ itm/

TEMATY: