Gliński: książkę "Pierwsze czytanki" otrzyma 300 tys. polskich przedszkolaków

2019-09-11 17:24 aktualizacja: 2019-09-11, 17:27
Brzeziny, 11.09.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C-P) oraz ilustrator i malarz Józef Wilkoń (C-L) w miejscowości Brzeziny (woj. łódźkie) podczas spotkania z dziećmi w ramach kampanii społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek". Fot. PAP/Roman Zawistowski
Brzeziny, 11.09.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C-P) oraz ilustrator i malarz Józef Wilkoń (C-L) w miejscowości Brzeziny (woj. łódźkie) podczas spotkania z dziećmi w ramach kampanii społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek". Fot. PAP/Roman Zawistowski
Książkę "Pierwsze czytanki" z wierszami dla dzieci otrzyma 300 tys. polskich przedszkolaków. To kolejna odsłona akcji "Mała Książka - Wielki Człowiek", w ramach której od 2017 roku rozdano już około 650 tys. książek dla dzieci - mówił w środę minister kultury Piotr Gliński.

"Rozpoczynamy II etap kampanii +Mała Książka - Wielki Człowiek+, skierowanej do dzieci, rodziców i całych rodzin. Nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie jest bardzo ważne; dostarcza wiedzy, kreuje wrażliwość i w dłuższej perspektywie świadczy o naszych zasobach intelektualnych i kulturowych. Wszyscy rozwijamy się poprzez czytanie" - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w środę na konferencji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach (łódzkie), poświęconej kolejnej odsłonie kampanii Instytutu Książki "Mała książka - Wielki Człowiek".

Podczas wydarzenia zaprezentowano "Pierwsze czytanki" przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, tekstami znanych polskich autorów, m.in. Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Czesława Janczarskiego, Michała Rusinka i Jana Twardowskiego oraz ilustracjami Józefa Wilkonia. Zostaną one przekazane do 5,2 tys. bibliotek w całym kraju.

"Chodzi o to, by czytelnictwo było popularne. Przekonujemy, by czytać i żeby to czytanie było czytaniem rodzinnym, czyli budującym więzi międzypokoleniowe. Chcielibyśmy, aby było to praktyką codzienną" - zaznaczył Gliński.

Jak przypomniał, kampania "Mała Książka - Wielki Człowiek" została zapoczątkowana w roku 2017. Do tej pory Instytut Książki rozdał 600 tys. sztuk tomiku "Pierwsze wiersze" na wszystkich oddziałach położniczych; otrzymało go także 35 tys. rodziców przedszkolaków, którzy zgłosili się do bibliotek. "Tytuł kampanii wszystko tłumaczy, bo z małej książki powstaje wielki człowiek, ale ta książka też jest wielka. (...) Na kampanię przeznaczono łącznie prawie 20 mln zł w ciągu trzech lat" - dodał Gliński.

"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został przyjęty przez naszych poprzedników, my go kontynuujemy i rozwijamy. Łącznie przeznaczono na niego 700 mln zł na pięć lat, w tym 455 mln zł z budżetu centralnego, a reszta z budżetów samorządów" – mówił wicepremier. Jak dodał, program obejmuje wsparcie dla infrastruktury czytelniczej - w ostatnich latach wyremontowano i zmodernizowano 200 bibliotek oraz zakupiono dla nich ok. 16 mln nowości książkowych.

"Już podjęliśmy decyzję, że zwiększymy te ponad 455 mln zł (...) do co najmniej 600 mln zł - to jest wpisane w program. To jest to, co państwo i politycy mogą zrobić - racjonalnie przeznaczać środki publiczne na takie działania, które powodują pozytywną zmianę kulturową i społeczną. A czytelnictwo jest bardzo ważne" – podkreślił Gliński.

W konferencji oprócz wicepremiera Glińskiego wzięli udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, ilustrator Józef Wilkoń i ekspert z zakresu edukacji dziecięcej Małgorzata Małyska.

Dyrektor Instytutu Książki przypomniał, że w Polsce działa ponad 8 tys. bibliotek publicznych i 21 tys. szkolnych i to one prawdopodobnie będą dystrybuować kolejną - po "Pierwszych wierszach" i "Pierwszych czytankach" - książkę skierowaną do młodych czytelników, która już jest przygotowywana przez ekspertów.

"Nasze działania zmierzają do tego, że przyjście do biblioteki z rodzicem jest pewnym elementem +rozbójniczego wymuszenia+, aby rodzic również zapisał się, wypożyczył i czytał książkę; aby sam wrócił do tego, co kiedyś zostało w nim zaszczepione i być może zagubione – że czytelnictwo jest wielką wartością i przyniesie mu korzyści duchowe, psychiczne i materialne" – wyjaśnił Jaworski.

Z kolei Małyska zwróciła uwagę, że obok czytanki dla dzieci oferowana jest publikacja dla rodziców "Książką połączeni", która ma pomóc w realizacji zadań wychowawczych. "Zawarto tam cenne informacje nt. znaczenia czytania dzieciom, wskazówki jak należy to robić. Rodzic zyska świadomość, że swój cenny czas powinien poświęcić dziecku i ta książka mu w tym pomoże" – zaznaczyła.

Autor ilustracji do "Pierwszych czytanek", Józef Wilkoń, opowiadał o swojej pracy i trudnościach, jakie w niej napotkał; mimo że - co podkreślił "autorzy dobrali teksty z punktu widzenia estetycznego, filozoficznego, urody i poezji znakomite". "Z tygryskami (ilustracja do wiersza Joanny Papuzińskiej - przyp. PAP) załatwiłem się w trymiga, bo rysowały się same. Ale kilka utworów sprawiło mi kłopot. Bardzo prosty i zwięzły wiersz Marcina Brykczyńskiego o Polsce subtelnie i syntetycznie traktuje problem patriotyzmu. (…) Wiersz jest skierowany do dziecka od lat 3, ale też do dorosłych. Zrobiłem syntezę +Polska to my+" – mówił ilustrator.

Po konferencji "Pierwsze czytanki" w brzezińskiej bibliotece czytali dzieciom tegoroczni ambasadorzy akcji aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski.

Program "Mała Książka - Wielki Człowiek" o wartości 19 mln zł, finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska