W PKW wylosowano numery list komitetów wyborczych: PSL ma nr 1, PiS - 2, KO - 5

2019-09-13 13:14 aktualizacja: 2019-09-13, 18:08
Członkowie PKW: sekretarz Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (P), sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (L) oraz sędzia NSA Sylwester Marciniak (C) podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej, 13 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Członkowie PKW: sekretarz Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (P), sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (L) oraz sędzia NSA Sylwester Marciniak (C) podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej, 13 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
1 dla PSL, 2 dla PiS, 3 dla SLD, 4 dla Konfederacji i 5 dla KO - to numery list wyborczych wylosowane w piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.

W losowaniu numerów list wyborczych wzięło udział łącznie dziewięć komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Najpierw losowane były numery dla pięciu komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych.

W losowaniu numer 1 otrzymał KW Polskie Stronnictwo Ludowe, 2 - KW Prawo i Sprawiedliwość, 3 - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, 4 - KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, 5 - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Następnie wylosowane zostały numer dla komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w mniejszej liczbie okręgów. I tak numer 6 będą miały listy KW Prawica, 7 - KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, 8 - KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy 9 - KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca.

PAP/Infografika/Maciej Zieliński

Pełnomocnik wyborczy KW PiS Krzysztof Sobolewski powiedział dziennikarzom po losowaniu, że nie przywiązuje do niego dużej wagi, ale numer 2 to "dobra wróżba na drugą kadencję".

Dziennikarze pytali też Sobolewskiego o kandydata PiS w wyborach do Sejmu z okręgu katowickiego Leszka Piechotę, który jeszcze przed piątkowym losowaniem w PKW zamieścił na swoim plakacie wyborczym numer listy i miejsce. Podany przez niego numer listy, czyli 2, zgadzał się z wynikiem losowanie w Komisji.

"Jak widać ktoś ma zdolności i widzi w przyszłość. Chętnie porozmawiam z panem senatorem, kandydatem skąd wiedział o numerze listy, przyda się na przyszłość takie przewidywanie" - zaznaczył Sobolewski.

Poseł PO-KO Mariusz Witczak nawiązując do numeru 5 dla Koalicji Obywatelskiej i numeru 2 dla PiS, powiedział, że "piątka" to fantastyczny numer, który dobrze się kojarzy. "Piąteczka lepsza niż dwójeczka" - podkreślił poseł. Przywołując szkolną skalę ocen, zauważył, że Koalicja Obywatelska ma bardzo dobrą ocenę i jest to świetna prognoza na wybory. Również on zaznaczył, że Koalicja Obywatelska nie przywiązuje do numerów szczególnej wagi, ponieważ porównanie z konkurentami wyborczymi będzie odbywało się na poziomie kandydatów na premiera, programu i aktywności w kampanii.

Julia Zimmermann (lewica) oceniła, że numer 3 jest idealny dla list KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej. "Listy, która łączy trzy pokolenia lewicy, trzy główne partie i ma teraz numer 3, to dokładnie jest to, czego chcieliśmy" - zadeklarowała.

W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.

W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania - na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Wiktoria Nicałek

kos/ wni/ par/