Jarosław Wałęsa: państwo powinno pomagać w tym, aby żyło się lepiej

2019-09-18 15:01 aktualizacja: 2019-09-18, 15:04
Kandydaci do Sejmu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa (L) i polska działaczka opozycji w okresie PRL Henryka Krzywonos-Strycharska (P) podczas briefingu przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej. Fot. PAP/Adam Warżawa
Kandydaci do Sejmu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa (L) i polska działaczka opozycji w okresie PRL Henryka Krzywonos-Strycharska (P) podczas briefingu przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wybieram wolność, wybieram państwo szanujące demokrację, w którym będę mógł żyć tak jak uważam za stosowne; państwo powinno pomagać w tym, żeby żyło się po prostu lepiej – powiedział w środę w Gdańsku Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z okręgu gdańskiego.

Konferencja prasowa Wałęsy została zorganizowana przy Bramie Stoczniowej nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wałęsa przypomniał o historycznym znaczeniu tej bramy stoczniowej dla wydarzeń 1980 r. ”Właśnie wtedy ten zryw wolności zabrzmiał wyraźnie: Żądamy samostanowienia! Żądamy życia w kraju, który jest wolny, który jest bezpieczny, który jest tolerancyjny, w którym jest miejsce dla każdego”- podkreślił polityk

”Paradoksem losu jest to, że po blisko 40 latach znowu musimy stanąć i głośno, wyraźnie powiedzieć: wybieram wolność, wybieram normalny kraj, wybieram państwo szanujące demokrację, w którym będę mógł żyć, tak jak uważam za stosowne. Państwo powinno pomagać w tym, żeby żyło mi się po prostu lepiej” – powiedział Wałęsa.

Jak zauważył, ”bohaterowie tamtych dni ciągle są z nami”. ”Uczmy się dzięki ich walce. Uczmy się ich doświadczeniem i spójrzmy na to co się w tej chwili dzieje w naszym kraju” - dodał.

Według Wałęsy obecny rząd dokonał słusznego transferu finansowego, socjalnego, który był niezbędny. "Ale rządzenie krajem to nie wszystko, to nie rozdawnictwo, to podejście systemowe do rozwiązywania problemów Polaków tu i teraz, czego rząd PiS nie robi” – podkreślił.

Dodał, że spotykając się na ulicach z mieszkańcami miast i wsi Pomorza słyszy, że Polacy ”żądają normalności w polskiej polityce”. ”Żeby służba zdrowia funkcjonowała jak należy”, żeby reformy w oświacie ”przynosiły korzyści naszej młodzieży, a nie chaos” - mówił. ”Polacy chcą się czuć bezpieczni, tymczasem przez ostatnie cztery lata nie doczekaliśmy się choćby modernizacji naszej armii” – zaznaczył polityk.

”My chcemy takiej Polski, w której będzie żyło się normalnie, gdzie będziemy razem wspólnie rozwiązywali problemy, które są realnymi problemami Polaków dlatego wybieram wolność” -  podkreślił Jarosław Wałęsa. Zapowiedział też, że nie będzie likwidacji ”takich programów socjalnych jak 500 plus”.(PAP).

Autor: Marcin Szywała

mss/ par/