Debata PAP: transformacja energetyczna Unii Europejskiej

2019-09-23 11:00 aktualizacja: 2019-09-20, 15:17
23 września o godz. 11.00 Polska Agencja Prasowa organizuje debatę poświęconą transformacji energetycznej Unii Europejskiej. Debata odbędzie się w siedzibie PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.

Eksperci wskazują, że bezpieczeństwo energetyczne nie będzie już priorytetem Unii Europejskiej, jak to miało miejsce w czasie kadencji szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Na pierwszy plan wysunęły się zmiany klimatyczne, a flagowymi projektem nowej Komisji Europejskiej - obok digitalizacji - będzie "Europejski Zielony Ład".

Przewodnicząca elekt KE Ursula von der Leyen zaproponowała nowe, dalej idące cele dotyczące redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Czy Polska nadąży przy takim "dokręcaniu śruby"? Czy Unii Europejskiej uda się zrealizować ambitne cele klimatyczne?

Jakie są potrzeby Polski w dziadzinie transformacji energetycznej? Na ile podejmowanie działań na rzecz klimatu jest palące? Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Jakie rozwiązania są najbardziej perspektywiczne?

Na jakie środki unijne może liczyć Polska po 2020 roku w odniesieniu do przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną? Na ile będzie to odpowiedź na potężne potrzeby w tej dziedzinie? W jaki sposób Unia Europejska może wspierać transformację energetyczną samorządów, które są kluczowym graczem w walce o klimat?

W debacie wezmą udział:

⦁    Prof. Jerzy Buzek, europoseł
⦁    Ryszard Czarnecki, europoseł
⦁    Tomasz Świetlicki, Ministerstwo Energii
⦁    Prof. Artur Badyda, Politechnika Warszawska
⦁    Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej
⦁    Dr Artur Bartoszewicz, Szkoła Główna Handlowa

Moderator: Mateusz Kicka, Polska Agencja Prasowa

Więcej o debacie