Włochy: Pałac Prezydencki w Rzymie wolny od plastiku

2019-09-21 09:30 aktualizacja: 2019-09-21, 09:30
Fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI
Fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI
Pałac Prezydencki w Rzymie został ogłoszony wolnym od plastiku. Kilkuset pracowników administracji prezydenta Włoch Sergio Mattarelli otrzyma metalowe butelki na wodę. Plastikowe kubki zastąpią przyjazne dla środowiska naczynia do napojów.

Nowe ekologiczne reguły, polegające przede wszystkim na rezygnacji z wszelkich jednorazowych plastikowych naczyń wprowadzane są od połowy września we wszystkich siedzibach administracji szefa państwa zgodnie z europejską dyrektywą, która ma wejść w życie w całej Unii w 2021 roku.

Już teraz postanowiono wyeliminować plastik zarówno w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale w Wiecznym Mieście, jak i w wielkiej podrzymskiej posiadłości Castelporziano.

Zainstalowano tam system kranów z wodą pitną dla zwiedzających rezydencję. W biurach w rzymskim pałacu szefa państwa zostaną ustawione dystrybutory wody. Pracownicy będą ją nalewać do metalowych butelek, które dla nich przygotowano.

Podobne kroki w walce z plastikiem obowiązują w prezydenckiej rezydencji Villa Rosebery w Neapolu.

Administracja głowy państwa poszła w ślady pierwszych lokalnych władz, w tym Toskanii, a także niektórych uczelni oraz szkół w różnych regionach kraju, gdzie studenci i uczniowie otrzymują metalowe butelki, by nie kupować wody w plastiku. Wszyscy zachęcani są do wyboru pitnej wody kranowej. (PAP)

sw/ sp/