W Bieszczadach zapowiada się pogodny weekend; trwa rykowisko jeleni

2019-09-21 11:00 aktualizacja: 2019-09-21, 11:00
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
W Bieszczadach i Beskidzie Niskim zapowiada się pogodny weekend. Są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Nadal trwa rykowisko jeleni; niektórzy turyści ich odgłosy traktuje jako ryk niedźwiedzi.

"Rano w Ustrzykach Górnych zanotowaliśmy jeden, a w Cisnej cztery stopnie Celsjusza. Wszędzie jest bezwietrznie i słonecznie. Widać w promieniu co najmniej kilku kilometrów" - powiedział w sobotę PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Dodał, że wybierający się w góry turyści powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. "Mamy już jesienne warunki dla turystów. Zawsze należy też mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację +Ratunek+" – zauważył Dąbrowski.

Według niego wędrującym po Bieszczadach i Beskidzie Niskim warto również przypomnieć, że "mamy już drugą połowę września i zmrok zapada wcześniej niż jeszcze miesiąc temu". "Coraz krótszy dzień należy brać pod uwagę przy planowaniu wycieczek" - zaznaczył.

W lasach południowo-wschodniej Polski od kilku dni trwa rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich. Przed zmrokiem i o świcie można usłyszeć porykiwanie samców oraz ich uderzenia wieńcami o drzewa.

"Godowy ryk jelenia często mylony jest przez turystów z rykiem niedźwiedzia. Rykowisko potrwa jeszcze dwa-trzy tygodnie" - dodał ratownik.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ pad/