W "Miasteczku Zdrowia" w Płocku minister Szumowski namawiał do profilaktyki

2019-10-06 13:34 aktualizacja: 2019-10-06, 17:40
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wizyty w "Miasteczku Zdrowia" w Płocku. Fot. PAP/Piotr Augustyniak
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wizyty w "Miasteczku Zdrowia" w Płocku. Fot. PAP/Piotr Augustyniak
Minister zdrowia odwiedził w niedzielę w Płocku (woj. mazowieckie) "Miasteczko Zdrowia", które z bezpłatnymi badaniami medycznymi zorganizował tam PKN Orlen. Prof. Łukasz Szumowski namawiał do profilaktyki zdrowotnej, podkreślając, że "zdrowie to odpowiedzialność każdego z nas".

W "Miasteczku Zdrowia", gdzie od soboty mieszkańcy Płocka i okolicznych powiatów mogli skorzystać z darmowych badań oraz konsultacji medycznych, szef resortu zdrowia spotkał się m.in. z osobami po transplantacjach i podpisał świadectwo woli, czyli zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepu.

"Przeszczepy, to jest szansa dla kogoś, żeby żył, szansa, dla kogoś, żeby mógł być w pełni sprawny, w pełni zdrowy, w pełni korzystać z życia" - podkreślił Szumowski. Zwrócił przy tym uwagę, iż często dar umożliwiający przeszczep organów pochodzi od osoby zdrowej, "ale są też takie trudne dary, jak dar od bliskiej osoby zmarłej, gdzie wiemy, że mamy szansę, dzięki temu, że ktoś z naszych bliskich zmarł, podarować innym życie i zdrowie".

"Myślę, że to jest postawa najwyższego szacunku dla człowieka, najwyższej szlachetności" - oświadczył Szumowski. Świadectwo woli podpisał także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

O płockim "Miasteczku Zdrowia" Szumowski powiedział, że wydarzenie to inicjuje program badań i konsultacji medycznych, w ramach którego we wrześniu porozumienie podpisały Centrum Onkologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc i PKN Orlen. Przypomniał, iż program ten, nad którym objął patronat, obejmować ma mieszkańców Płocka oraz powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego.

"To po to, żeby po pierwsze zbadać populację pacjentów, mieszkańców tej ziemi, a po drugie zaproponować, jeżeli trzeba będzie, i terapię, i profilaktykę, a także szybką ścieżkę dostępu do najlepszej specjalistyki, do najlepszej wiedzy" - powiedział minister zdrowia.

Szumowski wyraził nadzieję, że umowa zawarta między Centrum Onkologii, Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc a PKN Orlen, to początek stałej współpracy. "Bardzo bym chciał, żeby Centrum Onkologii, jak w innych miastach, miało tu swoją filię i było dla płocczan, dla powiatu na stałe, na miejscu" - dodał.

Jednocześnie szef resortu zdrowia zauważył, że projekt płockiego "Miasteczka Zdrowia" wpisuje się w realizowaną przez obecny rząd strategię zrównoważonego rozwoju Polski. "Nie tylko wielkie ośrodki, wielkie miasta mają mieć najlepszych ekspertów. Nie tylko Warszawa, ale Płock, nie tylko Warszawa, ale też Siedlce czy Płońsk. To jest strategia odpowiedzialnego rozwoju. To nie płocczanie mają jechać do Warszawy, tylko Warszawa ma przyjechać do Płocka" - oświadczył Szumowski.

Jak ocenił minister zdrowia, "profilaktyka jest niezwykle ważna, bo naprawdę i lepiej, i zdrowiej, i taniej jest zapobiegać niż leczyć". Zaznaczył przy tym, iż chodzi zarówno o profilaktykę pierwotną, czyli np. porady związane ze stylem życia, aby utrzymać zdrowie i kondycję, jak również o profilaktykę wtórną, obejmującą porady dla osób chorych, dotyczące tego, jak zachowywać się, by tej choroby nie rozwijać.

Szumowski dodał, że "zdrowie to odpowiedzialność każdego z nas - moje zdrowie, to jest moje dobro, które powinienem chronić". Odnosząc się do znaczenia profilaktyki zdrowotnej, wskazał m.in. na przykład Skandynawii, gdzie - jak wspomniał - "główną zmianę ryzyka umieralności z powodu chorób naczyniowo-sercowych spowodowały koła gospodyń wiejskich, które promowały zdrowy tryb życia, zdrowe funkcjonowanie w lokalnych społecznościach".

Prezes PKN Orlen przypomniał, że koncern już w czerwcu tego roku zorganizował dla mieszkańców Płocka i okolicznych powiatów "Miasteczko Zdrowia" z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami medycznymi. Obajtek zapowiedział jednocześnie, że akcja ta, ze względu na zainteresowanie mieszkańców, będzie odbywała się cyklicznie, dwa razy w roku.

"Stwierdziliśmy, że jest na to zapotrzebowanie i to bardzo duże. W związku z tym zdecydowaliśmy, że dwa razy do roku będziemy organizować +Miasteczko Zdrowia+. I również dziś jest to wspaniała okazja, by się zbadać" - powiedział Obajtek, dodając, iż w czerwcu płockie "Miasteczko Zdrowia" odwiedziło prawie 4 tys. osób.

Obajtek: PKN Orlen zwiększa środki na zdrowie

Prezes PKN Orlen wspomniał przy tym, że "Miasteczko Zdrowia" to część programu zdrowotnego dla Płocka i okolicznych powiatów, na realizację którego, w ramach umowy zawartej z Centrum Onkologii i Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc, koncern zamierza przeznaczyć w najbliższych latach 10 mln zł. Obajtek podziękował ministrowi Szumowskiemu za wsparcie tego programu patronatem oraz za pomoc merytoryczną resortu zdrowia i podległych mu instytucji.

"Jako firma, która działa na tym ternie, która ma zadania biznesowe, wypełniamy również zadania społeczne" - oświadczył prezes PKN Orlen. I zadeklarował: "Jako firma odpowiedzialna, będziemy się bardzo mocno angażować w zdrowie mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, i będziemy w to inwestować".

Jak zauważył Obajtek, "Orlen coraz większe środki przeznacza na zdrowie". "To nie tylko jest program onkologiczny, to nie tylko są +Miasteczka Zdrowia+, ale to jest Fundacja (Orlen - PAP), która zdecydowanie mocniej jest dofinansowywana przez koncern" - dodał.

Prezes PKN Orlen wyliczył, że w 2015 r. koncern przeznaczał na Fundację Orlen 7 mln zł, natomiast w 2019 r. jest to rocznie "powyżej 40 mln zł". "I ta kwota generalnie w dużej części idzie na zdrowie. Pomagamy w różnych ciężkich sytuacjach, inwestujemy również w pacjentów, pracowników, by czuli się lepiej, by walczyli z chorobami" - stwierdził Obajtek.

W ramach płockiego "Miasteczka Zdrowia", które w sobotę i niedzielę działało w tamtejszej hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena czynnych było kilkadziesiąt bezpłatnych stanowisk konsultacyjnych i punktów pomiarowych. Chętni mogli tam sprawdzić pojemność płuc, znamiona na skórze, wykonać badania EKG czy skonsultować się z fizjoterapeutą lub dietetykiem.

Wokół Orlen Areny funkcjonowała jednocześnie mobilna strefa zdrowia m.in. z dentobusem, cytobusem, mammobusem, krwiobusem i kapsułą badającą zmysły, np. słuch.

W połowie września PKN Orlen podpisał z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie umowę na realizację programu zdrowotnego dla mieszkańców Płocka i tamtejszego powiatu. Projekt będzie wdrażany przy współpracy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Spółka zapowiedziała wówczas, że na jego realizację przeznaczy 10 mln zł. W sześć lat pieniądze trafią m.in. na monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób. Pierwsza transza, 1 mln zł, zostanie wypłacona jeszcze w tym roku.

W podpisaniu umowy PKN Orlen z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak podawała ostatnio PKN Orlen, łącznie od 2016 r. na działania sponsoringowe i społeczne w Płocku koncern przeznaczył ponad 21,5 mln zł. (PAP)

mb/ mhr/