Premier: mamy specjalny plan dla wsi - unowocześnienia i modernizacji

2019-10-09 16:06 aktualizacja: 2019-10-09, 16:08
Kozietuły, 09.10.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w siedzibie firmy Viktoria w Kozietułach w woj. mazowieckim. Fot. PAP/Mateusz Marek
Kozietuły, 09.10.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w siedzibie firmy Viktoria w Kozietułach w woj. mazowieckim. Fot. PAP/Mateusz Marek
Zaczęliśmy negocjować nowy budżet w Unii Europejskiej; obejmie on również wspólną politykę rolną - powiedział w środę w Kozietułach (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd ma specjalny plan dla wsi - unowocześnienia i modernizacji oraz wyrównania dopłat dla rolników.

"Zaczęliśmy negocjować nowy budżet w UE. Nowy budżet obejmie również wspólną politykę rolną" - powiedział szef rządu, który odwiedził w środę firmę Viktoria z Kozietuł pod Grójcem. Jest to organizacja producencka zrzeszająca sadowników z okolicy.

Morawiecki tłumaczył, że, aby te negocjacje były jak najbardziej skuteczne, "podjęliśmy się zadania bardzo trudnego, ponieważ zaproponowaliśmy, żeby resort rolnictwa UE został przypisany do Polski".

Jak mówił, "mało kto dawał nam szansę powodzenia". "Ale prowadząc negocjacje i dyplomacje na zapleczu w Brukseli wiedziałem tydzień po tygodniu, że nasze szanse rosną. I pokazaliśmy tym samym naszą skuteczność, ponieważ otrzymaliśmy ten resort i tę tekę do spraw rolnictwa" - dodał premier.

Przypomniał, że we wtorek Janusz Wojciechowski został zatwierdzony na unijnego komisarza ds. rolnictwa. Jak mówił, Wojciechowski będzie odpowiedzialny m.in. za to, żeby doprowadzić w najbliższych kwartałach, latach "do coraz bardziej sprawiedliwego podziału dopłat dla rolników, do bardziej sprawiedliwego również przydziału środków na rozwój obszarów wiejskich".

"I to jest bardzo dobra wiadomość dla polskich rolników. To jest bardzo dobra wiadomość na przyszłość, ponieważ będziemy mogli w skuteczniejszy sposób niż do tej pory, realizować nasze polskie interesy" - wskazał.

Premier podkreślił, że rząd stara się udzielać wsparcia rolnikom. "Rzeczywiście, żeby w tym trudnym, arcytrudnym modelu biznesowym dopomóc, mamy specjalny plan dla wsi. Plan unowocześnienia, modernizacji" - mówił. Podał przykład spółdzielni Viktoria, wyposażonej w nowoczesne maszyny, sprzęt, który z jednej strony pozwala na automatyzację, a z drugiej, żeby człowiek mógł coraz więcej zarabiać" - podkreślał.

Mówiąc o "polskiej drodze do państwa dobrobytu", Morawiecki wskazał m.in. na wyrównanie dopłat dla rolników czy strategię wyrównywania strat np. w sytuacji, kiedy rolnictwo dotknie klęska suszy, jak w zeszłym roku. Premier przypomniał, że na pomoc dla rolników z tego tytułu rząd przeznaczył kwotę blisko 2,5 mld zł.

"I w tym roku również już jesteśmy gotowi z wypłatami dla rolników w związku z suszą, która też niestety dotknęła polskie rolnictwo" - zapowiedział. Dodał, że w Unii Europejskiej Polska ma "długofalową strategię w obszarze klimatu, długofalową strategię zmian w energetyce czy w gospodarce cyfrowej".

Morawiecki przekazał, że Polska wspólnie z Niemcami i Francją będzie walczyć o wysokie dopłaty do wspólnej polityki rolnej w UE, w tym także dla polskich rolników.

Zapewnił też, że nasz kraj będzie zabiegał o powstanie długofalowej strategii rozwoju rolnictwa w UE, która obejmie "przede wszystkim interesy polskich rolników". Jak mówił, chodzi o to, by wspólna polityka rolna "była bardziej wspólna", a nie polegała na walce "jedni przeciw drugim".

Szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, który razem z Morawieckim odwiedzał grupę producentów rolnych w Kozietułach mówił, że producenci rolni powinny łączyć siły chociażby po to, żeby móc kupić nowoczesne maszyny czy wybudować przechowalnie owoców, na które indywidualnych rolników nie zawsze stać. Wskazał, że taki model pozwala na obniżkę kosztów produkcji i wzrost efektywności, zwiększa również możliwości eksportu, zwłaszcza na odległe azjatyckie czy afrykańskie rynki. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Karol Kostrzewa

aop/ kos/ mmu/