Niemieckie media: zamachu na synagogę w Halle dokonał jeden sprawca

2019-10-09 20:17 aktualizacja: 2019-10-09, 20:21
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Według informacji podawanych przez niemiecki dziennik "Bild" i agencję dpa za zamachem na synagogę w Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhlat, podczas którego zginęły dwie osoby, stoi jeden człowiek, a nie jak wcześniej sądzono kilku.

Przez całe popołudnie utrzymywana była wersja, że sprawców było kilku. Pojawiały się informacje o kolejnych aresztowaniach. Obecnie służby, na które powołują się dpa i "Bild", twierdzą, że zamachowiec był jeden. To 27-letni obywatel Niemiec Stephan B. mieszkający w Saksonii-Anhalt.

Atak miał najprawdopodobniej podłoże antysemickie i skrajnie prawicowe. Agencja dpa opisuje wideo nagrane prawdopodobnie kamerą zamocowaną na hełmie zamachowca. Widać na nim m.in. moment, w którym jest oddawany strzał do jednej z ofiar ataku oraz ujęcia z samochodu, na których młody człowiek w mundurze taktycznym wygłasza z wyraźnym akcentem po angielsku antysemickie slogany.

Tymczasem policja w Halle odwołała stan zagrożenia w mieście. "Możecie znów wyjść na ulice. Ostrzeżenie o stanie zagrożenia zostało odwołane" - podano na Twitterze.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ cyk/ mal/

TEMATY: