Premier: część środków odzyskanych od mafii VAT-owskich przekazaliśmy na programy dla seniorów

2019-10-09 21:22 aktualizacja: 2019-10-10, 09:04
Goszczący w Myślenicach premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami w miejscowym Ośrodku Kultury i Sportu. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Goszczący w Myślenicach premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami w miejscowym Ośrodku Kultury i Sportu. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Znaczną część środków, które odzyskaliśmy od mafii VAT-owskich przekazaliśmy na programy dla osób starszych, m.in. na domy seniora; chcemy to kontynuować - zapowiedział w środę podczas spotkania z seniorami w Myślenicach w Małopolsce premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że rząd PiS "w krótkim czasie starał się naprawić Polskę". "Znaczna część tych środków, które odzyskaliśmy od mafii VAT-owskich przekazaliśmy i na Emeryturę+, i na 75+ właśnie, na domy seniora, na różne programy dla osób starszych i chcemy to kontynuować" - podkreślił premier Morawiecki.

Jak zadeklarował, zależy mu na tym, by jesień życia była taka jak polska, złota jesień: "wielobarwna i piękna". "Właśnie po to jest cała nasza polityka, żeby powoli ulżyć w niedoli emerytów, poprawić ich los finansowy" - zaznaczył.

"Inwestujemy trzy razy więcej środków, niż 4-5 lat temu w domy seniora. To jest miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas, gdzie można zapoznać się z innymi" - dodał szef rządu podczas spotkania w Myślenicach, gdzie wkrótce ma powstać dom seniora.

Mateusz Morawiecki ocenił, że w latach transformacji ustrojowej Polski, seniorzy byli bardzo poszkodowani. "Jak widzicie państwo, staramy się robić wszystko, żeby tak jak powiedział Jan Paweł II, który już w drugiej części swojego pontyfikatu, kiedy odnosił się do osób starszych, mówił, że jesień życia może być także powołaniem i trzeba podchodzić do życia aktywnie, radośnie, otwarcie" - podkreślił.

Premier wspomniał zmarłego w środę prof. Jana Szyszko. "Z różnych wspomnień, które mam z profesorem Janem Szyszko, jedno utkwiło mi bardzo mocno w pamięci, kiedy mówił, że musimy szanować wszystkie starsze osoby, m.in. dlatego, że one właśnie niosły ciężar rozwoju kraju w czasach najtrudniejszych - wojennych i powojennych. On sam urodził się jeszcze w czasie II Wojny Światowej i był skarbnicą wiedzy o tamtych czasach" - powiedział premier. Podziękował myślenickim seniorom za to, że "w trudnych latach powojennych" odbudowywali Polskę.

Podkreślił, że wspominając zmarłego prof. Jana Szyszko chciałby docenić polską tradycję, polską kulturę i wszystkie osoby starsze. "Bez was nie byłoby dzisiejszej Polski" - dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał życiorys Aleksandra Doby, który mając ok. 60 lat samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. "Dla seniorów, czy na emeryturze, naprawdę bardzo wiele rzeczy dopiero się może zaczynać i tak na to warto patrzeć" - ocenił.

Mateusz Morawiecki zwrócił się do obecnych na sali, by niezależnie od poglądów politycznych, uczestniczyli w zbliżających się wyborach do parlamentu. "Za kilka dni mamy bardzo ważny dzień dla demokracji każdego kraju, każdy powinien oddać głos i nie dać sobie tego prawa odmówić, bo to bardzo ważne prawo" - ocenił premier. (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ par/