KEP wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców Jana Pawła II

2019-10-10 10:17 aktualizacja: 2019-10-10, 13:31
Wadowice ok. 1908. Rodzice Karola Wojtyły: Karol i Emilia z domu Kaczorowska, ze starszym bratem Edmundem. Fot. PAP/reprodukcja Jakub Grelowski
Wadowice ok. 1908. Rodzice Karola Wojtyły: Karol i Emilia z domu Kaczorowska, ze starszym bratem Edmundem. Fot. PAP/reprodukcja Jakub Grelowski
Episkopat na zakończonym w środę zebraniu plenarnym wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II - Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich - poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

W komunikacie przekazanym PAP podkreślono, że daje to możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym.

"Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin" – argumentował kard. Dziwisz, mówiąc o ewentualności wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców papieża.

Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z samarytańską pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po porodzie. Młodszy syn, Karol, został wielkim papieżem i świętym Kościoła katolickiego. Matka papieża zmarła, gdy mały Karol miał zaledwie 9 lat. Śmierć ojca nastąpiła w Krakowie, w 1941 roku. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz