VII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara w Filharmonii Gorzowskiej - od piątku

2019-10-10 12:15 aktualizacja: 2019-10-10, 13:40
Gmach Filharmonii Gorzowskiej. Fot. PAP/Lech Muszyński
Gmach Filharmonii Gorzowskiej. Fot. PAP/Lech Muszyński
Od lat ambicją Festiwalu jest propagowanie muzyki XIX i XX wieku - powiedziała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska. W najbliższy piątek rozpocznie się VII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Impreza potrwa do 25 października.

"Festiwal to spotkanie z muzyką symfoniczną, pełną emocji muzyką filmową, z intrygującą kameralistyką i projektami pełnymi artystycznej ekspresji na temat polskości. To okazja, by zobaczyć, jak w tańcu, operze, filmie i wielu odcieniach muzyki mieni się współczesny obraz naszego kraju. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem +Sekwencje polskie+" - wyjaśniła rzeczniczka.

Podczas koncertów symfonicznych będzie można posłuchać dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, w tym mistyczną "Missa pro pace" oraz muzykę filmową takich twórców jak: Jan A.P. Kaczmarek, Zygmunt Konieczny, Michał Lorenc i Zbigniew Preisner.

W piątek w trakcie koncertu otwierającego Festiwal zostanie wykonana m.in. mistyczna "Missa pro pace" (Msza o pokój) mistrza Wojciecha Kilara. Natomiast podczas wieńczącej imprezę Gali Muzyki Filmowej 25 października Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej gościnnie pokieruje maestro Maciej Sztor.

Podczas Festiwalu zaplanowano również: koncert kameralny Reich/Glass utrzymany w duchu minimal music, wzbogacony wizualizacjami, spektakl pt. "Polka" w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca, uznany za jedno z najciekawszych zjawisk w polskim tańcu współczesnym ostatnich lat i koncert pn. "Polacc" Marcina Wyrostka i zespołu Corazon.

Postać patrona festiwalu będzie można poznać wybierając się na projekcję filmu dokumentalnego Violetty Rotter-Kozery pt. "Wojciech Kilar - między awangardą a Hollywood". Ponadto w holu Filharmonii zostanie zaprezentowana wystawa polskiego plakatu muzycznego z kolekcji Jerzego Brukwickiego.

"Będą też propozycje dla młodej publiczności - mikroopera dla dzieci +Milcząca rybka+ oraz gra dla młodzieży pn. +Młody Współcześniak+, oparta na formule gier miejskich edukacyjna zabawa dotycząca życia i twórczości Wojciecha Kilara" - dodała rzeczniczka.

Pierwszy raz Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara odbył się w 2013 r. Przez pięć lat był organizowany wiosną. Obecnie odbywa się jesienią.

Śliwińska dodała, że Festiwal został zauważony i doceniony na arenie międzynarodowej. Otrzymał europejski znak jakości EFFE Label, przyznawanym przez European Festivals Assotiation (Stowarzyszenie Festiwali Europejskich). (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/

TEMATY: