Prezydent: Polska prowadzi politykę rozwoju, która jest w awangardzie europejskich tendencji

2019-10-11 17:49 aktualizacja: 2019-10-11, 17:51
Grecja, Ateny, 11.10.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas oświadczenia Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, 11 bm. w Atenach. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Grecja, Ateny, 11.10.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas oświadczenia Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, 11 bm. w Atenach. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Polska prowadzi politykę, która jest w awangardzie europejskich tendencji, politykę bardzo nastawioną na kwestie społeczne; politykę rozwoju, ale takiego, z którego w pierwszej kolejności korzysta zwykły człowiek - oświadczył w piątek w Atenach prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa uczestniczył tego dnia w stolicy Grecji w spotkaniu prezydentów krajów Grupy Arraiolos. Podczas dwóch paneli przywódcy przedyskutowali m.in. kwestie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, a także migracji i obronności.

"Dla mnie wielką satysfakcją płynącą z dzisiejszej dyskusji jest to, że my w Polsce prowadzimy politykę, która jest dziś w awangardzie europejskich tendencji dlatego, że od czterech lat prowadzimy politykę bardzo nastawioną na kwestie społeczne; politykę rozwoju, ale takiego, z którego w pierwszej kolejności korzysta zwykły człowiek, przede wszystkim poprzez politykę prorodzinną" - powiedział prezydent Duda na zakończenie piątkowego spotkania.

Zaznaczył, że polityka ta przełożyła się na zniwelowanie różnic społecznych oraz likwidację biedy, szczególnie wśród dzieci. "Ale przede wszystkim ona przełożyła się też na naszą gospodarkę, która w tej chwili rozwija się świetnie" - powiedział Duda.

Podkreślił, że Polska, która ze względu na zimnowojenny podział Europy mogła do UE dołączyć dopiero w 2004 roku, nadal jest na drodze do zrównania standardu życia przeciętnego obywatela ze standardami krajów tzw. starej Unii. "To jest nasze wielkie dążenie. Im lepsza będzie nasza sytuacja gospodarcza, im bardziej będziemy prowadzili prospołeczną, prorodzinną politykę, tym szanse na to, że uda nam się to w szybkim tempie osiągnąć, jest większa" - podkreślił polski prezydent. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ ap/ eaw/