Przesunięto wycofanie projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego w Hongkongu

2019-10-16 08:38 aktualizacja: 2019-10-16, 11:39
Protest w Hongkongu. Fot. PAP/EPA/MIGUEL CANDELA
Protest w Hongkongu. Fot. PAP/EPA/MIGUEL CANDELA
Formalne wycofanie kontrowersyjnego projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego w Hongkongu zostało przesunięte na 23 października – potwierdził w środę przewodniczący parlamentu Andrew Leung, cytowany przez dziennik „South China Morning Post”.

Projekt był bezpośrednią przyczyną fali prodemokratycznych protestów, trwających w regionie od czerwca. Pod presją tych protestów szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam obiecała we wrześniu jego formalne wycofanie, gdy hongkoński parlament wznowi obrady po letniej przerwie. Nie przychyliła się jednak do pozostałych postulatów protestujących.

Wycofanie projektu zaplanowano na środę, ale obrady tego dnia zostały przerwane w związku z protestami posłów opozycji przeciwko Lam. Parlamentarzyści z obozu demokratycznego uniemożliwili szefowej administracji wygłoszenie sprawozdania na temat planów polityki na następny rok. Ostatecznie zostało ono opublikowane w formie nagrania wideo.

Przewodniczący parlamentu Leung potwierdził, że w związku z przerwaniem obrad wycofanie projektu zostanie odroczone do następnego posiedzenia, które zaplanowano na 23 października. Sesja pytań i odpowiedzi w sprawie sprawozdania Lam odbędzie się natomiast zgodnie z planem w czwartek – dodał.

W swoim sprawozdaniu Lam ogłosiła szereg inicjatyw mających na celu złagodzenie problemów mieszkaniowych, które określiła jako najpilniejsze wyzwanie i źródło niezadowolenia społecznego. Zapowiedziała również między innymi rozszerzenie programu pomocy finansowej dla uczniów i ubogich rodzin.

Protestujący w Hongkongu zgłaszają pięć postulatów. Żądają wycofania projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego, niezależnego śledztwa w sprawie działań rządu i policji, uwolnienia i oczyszczenia z zarzutów wszystkich zatrzymanych demonstrantów, nienazywania protestów „zamieszkami” oraz demokratycznych wyborów władz regionu i wszystkich posłów lokalnego parlamentu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/