Kraków sadzi 25 tys. drzew z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk

2019-10-29 12:29 aktualizacja: 2019-10-29, 12:33
Kraków, 29.10.2019. Akcja sadzenia Lasu Prawiek z okazji Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Kraków, 29.10.2019. Akcja sadzenia Lasu Prawiek z okazji Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
W Krakowie rozpoczęło się we wtorek wspólne sadzenie lasu "Prawiek", by uczcić literackiego Nobla Olgi Tokarczuk. Na nowy las złoży się 25 tys. dębów szypułkowych, lip drobnolistnych, buków zwyczajnych, wiązów i tarniny na obrzeżach.

Decyzję o posadzeniu Lasu Prawiek na liczącym ok. 5-ha terenie nowohuckich Kujaw podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na wieść o werdykcie Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nazwa lasu – „Prawiek” – nawiązuje do powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy”.

Jak podkreślił prezydent Majchrowski, „nowy krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy”. „Chcieliśmy uczcić panią Tokarczuk w sposób oryginalny – postanowiliśmy więc zasadzić las. Ona jest osobą, która bardzo dba o ekologię i zieleń, więc ten las wpasowuje się w sposób jej myślenia” - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który posadził buk otrzymany od noblistki z jej gospodarstwa w dolnośląskim Krajanowie.

Prezydent zwrócił uwagę, że posadzenie lasu dla noblistki wpisuje się w wieloletni program zalesiania Krakowa. „Pięć hektarów i 25 tysięcy drzew - to naprawdę solidny las, który będzie nam służył” - podkreślił Majchrowski.

Las "Prawiek" jest wspólną inicjatywą Miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zalesianie jest realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej „Powiatowym Programem Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018-2040”.

Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej powiedział PAP, że miejsce wybrane pod las jest trudnym terenem poprzemysłowym w Nowej Hucie, który dzięki temu zyska nowe oblicze. „Las izoluje nas od tych trudnych terenów nowohuckich hałd (…). Pani Olga Tokarczuk była zresztą zachwycona pomysłem, żeby w taki sposób uczcić jej nagrodę Nobla” - zaznaczył.

Wspólne sadzenie lasu powinno zakończyć się we wtorek lub środę, w zależności od warunków pogodowych. Uczestniczą w nim dzieci i młodzież z Krakowa, a także innych miast. „Sadzimy zgodnie z zasadami leśnymi, pod okiem specjalistów leśników, tylko rodzime gatunki z odpowiednich pochodzeń, bo to jest również istotne jeśli chodzi, o trwałość lasu. Przede wszystkim dęby, również wiązy, lipy, tarninę na obrzeżach” - poinformował dyrektor ZZM. Docelowo cały kompleks leśny na Kujawach ma liczyć około 40 hektarów powierzchni.

Pierwszymi dziećmi, które zasadziły swoje drzewka, było rodzeństwo  9-letnia Rita i 12-letni Iwo z Sierakowa pod Krakowem. „To jest, po pierwsze, dość ważny moment, ponieważ mamy swoją noblistkę. Druga sprawa, lasy raczej nam pomogą, nie zaszkodzą, a trzecia - skłonił nas do tego również nasz tata ogrodnik, który sadzi drzewka razem z nami” - powiedział PAP chłopiec.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od czasu, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ itm/