Müller dla "SE": Szykujemy pieniądze dla emerytów

2019-10-30 06:57 aktualizacja: 2019-10-30, 07:43
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Paweł Supernak
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. Fot. PAP/Paweł Supernak
Projekt ustawy dotyczący 13. emerytury w 2020 i 14. w 2021 będzie przyjęty w ciągu 100 dni - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z "Super Expressem".

W rozmowie z "SE" Müller powiedział, że w rządzie pojawi się kilka nowych twarzy. "Wicepremier Jarosław Gowin wprost wskazuje na Jadwigę Emilewicz i ona ministrem na pewno pozostanie. Ale w innych obszarach życia gospodarczego jest przewidzianych kilka zmian" - zapowiedział.

Poinformował, że nadal trwają analizy w sprawie ewentualnego przywrócenia Ministerstwa Skarbu. "Ale faktycznie wydaje się, że inny sposób nadzoru właścicielskiego będzie lepiej funkcjonował" - zaznaczył. Pytany, czy na czele tego resortu mógłby stanąć Jacek Sasin, ocenił, że "to jest na pewno dobra kandydatura".

Powiedział także, że minister Zbigniew Ziobro nie aspirował do objęcia stanowiska wicepremiera i "nie ma na stole takiej oferty". Wicepremierem nadal będzie natomiast Jarosław Gowin.

Rzecznik rządu odniósł się także do kwestii ewentualnego zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. "Decyzja rzeczywiście idzie w tym kierunku, żeby tego limitu nie zmieniać, więc faktycznie będzie potrzeba dodatkowych środków finansowych - albo musimy ich poszukać, albo zdecydować się na niewielki deficyt budżetowy. O wiele mniejszy niż w poprzednich latach" - powiedział.

Rzecznik powtórzył zapowiedzi, że premierem nowego rządu pozostanie Mateusz Morawiecki. Poinformował, że decyzje w sprawie składu nowego rządu podejmowali Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro jako liderzy partii koalicyjnych oraz premier Morawiecki.

Müller był także pytany o zapowiedziane pięć punktów na pierwsze 100 dni przyszłego rządu.

"13. emerytura w 2020 i 14. w 2021 - projekt ustawy tego dotyczący będzie przyjęty w ciągu 100 dni. Tak samo +mały ZUS+ - będzie obowiązywał od początku przyszłego roku, i program badań profilaktycznych. Jeśli chodzi o 100 obwodnic - harmonogram prac będzie przyjęty w ciągu 100 dni. A dopłaty dla rolników są uzależnione od negocjacji w ramach Komisji Europejskiej. Po to walczyliśmy, żeby komisarzem był Polak" - powiedział rzecznik.

Müller ocenił także, że reforma sądownictwa dotychczas została zrealizowana częściowo. "Na przykład długość realizacji spraw nie jest satysfakcjonująca. Trzeba uzupełnić wakaty orzecznicze, poprawić funkcjonowanie administracji wspierającej sądownictwo. Wyzwań jest dużo, a reforma nie jest zakończona" - ocenił.(PAP)

ozk/ krap/

TEMATY: