W niedzielę XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

2019-11-08 15:50 aktualizacja: 2019-11-08, 20:17
Konferencja prasowa nt. obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Fot. PAP/Andrzej Lange
Konferencja prasowa nt. obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Fot. PAP/Andrzej Lange
Pod hasłem "Przemilczane cierpienie" w niedzielę Kościół będzie obchodził XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, poświęcony sytuacji chrześcijan w Sudanie Południowym. Organizuje go polska sekcja stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie, że według najnowszego raportu ONZ w Republice Sudanu Południowego, liczącej 12-15 mln mieszkańców, głoduje około 7 mln osób. Zaznaczył, że potrzebują oni natychmiastowej pomocy humanitarnej, bo brakuje także leków na cholerę czy dur brzuszny, co jest spowodowane piciem zanieczyszczonej wody.

Zaznaczył jednocześnie, że eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki, m.in. Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.

Ks. prof. Cisło wskazał też, że w Sudanie Południowym dramatem jest śmiertelność noworodków (na 1000 dzieci umiera 40). Duży procent dzieci nie dożywa pięciu lat. Niepokoi również wysoki wskaźnik analfabetyzmu (70 proc. dzieci nie chodzi do szkoły).

"Jednak mimo kryzysu humanitarnego Sudańczycy nie porzucają Kościoła ani Chrystusa. Każdego dnia swoją postawą dają świadectwo wierności Temu, w którego imię przyjęli chrzest święty" – powiedział ks. prof. Cisło. Dlatego, według niego, musimy o nich zadbać, bo nie możemy ich zostawić samym sobie.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że dni solidarności mają na celu – oprócz pomocy niesionej konkretnym Kościołom – przybliżenie prawdy o Kościele Jezusa Chrystusa i jego wiernych, którzy doznają prześladowania.

Przypomniał, że obecnie 350 mln chrześcijan na świecie jest ze względu na wiarę poddawanych różnym formom dyskryminacji.

"Niejednokrotnie zapominamy o tym, że w różnych miejscach wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa jest zagrożone utratą życia czy też marginalizowaniem ich w życiu społecznym i zawodowym" – powiedział bp Miziński.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydało też "Wierzę. Mały Katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/