Kolarski: prezydent 11 listopada wręczy odznaczenia zasłużonym Polakom

2019-11-08 18:15 aktualizacja: 2019-11-09, 08:27
 Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski (L) i dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski (P) podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski (L) i dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski (P) podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda w Święto Niepodległości weźmie udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wręczy odznaczenia zasłużonym Polakom, w tym Ordery Orła Białego; złoży też kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości - poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta w piątek na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił planowane aktywności Andrzeja Dudy w Święto Niepodległości. Podkreślił, że jest to święto o charakterze państwowym, ale jednocześnie to święto obywatelskie współtworzone przez Polaków. "Taka też będzie aktywność prezydenta" - zapowiedział.

Jak dodał, rano 11 listopada prezydent złoży kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Prezydent weźmie też udział w mszy św. w intencji ojczyzny, odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe wybitnym Polakom: działaczom społecznym, ludziom kultury, sportowcom. Prezydent wręczy również najwyższe odznaczenia państwowe - Ordery Orła Białego.

W południe na placu Piłsudskiego prezydent będzie uczestniczył we wspólnym śpiewaniu hymnu. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" organizowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" Mazurek Dąbrowskiego jednocześnie będzie śpiewany w kilkuset miejscach w Polsce i za granicą. Następnie odbędzie się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta.

O godz. 17 prezydent Duda zainauguruje koncert "Gramy dla Niepodległej", w ramach Festiwalu Niepodległa, który ma być zorganizowany na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od godz. 14 do 21. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach tego festiwalu jest bezpłatny i otwarty.

Świętowanie Andrzej Duda zakończy razem z mieszkańcami Rypina w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie przez cały dzień będą odbywać się koncerty i festyny z okazji Święta Niepodległości.

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski zapowiedział, że w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi w blisko 700 miejscach w Polsce i za granicą. Jak dodał, Festiwal Niepodległa obędzie się na Krakowskim Przedmieściu po raz drugi. "Ubiegłoroczna edycja zgromadziła blisko 300 tys. osób" - przypomniał.

W ramach tegorocznego wydarzenie powstaną trzy strefy tematyczne - dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz taneczna na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kowalski zaznaczył, że koncert "Gramy dla Niepodległej" będzie wydarzeniem specjalnym tegorocznych obchodów. Zapowiedział, że w ramach wydarzenia wystąpi zespół Golec uOrkiestra w towarzystwie orkiestry symfonicznej Silesian Art Collective oraz wirtuozów gry na instrumentach etnicznych.

"To nowy projekt braci Golec, który poprzez muzykę góralską, muzykę folkową opowiada o naszych korzeniach" - mówił Kowalski. Zapowiedział, że wspólnie z braćmi Golec wystąpią m.in. Piotr Cugowski, Andrzej Lampert oraz - w roli dyrygenta Rafał Rozmus. Na jednej scenie ma wspólnie zagrać 60 muzyków.

W ramach Festiwalu, jak zapowiedział Kowalski odbędą się również m.in. pokaz zabytkowych pojazdów, występy orkiestr dętych, parady czy wspólne tańczenie poloneza. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/