MTS uznał swą jurysdykcję w sprawie pozwu Ukrainy wobec Rosji

2019-11-08 21:38 aktualizacja: 2019-11-08, 21:38
Sędziowie MTK w Hadze podczas rozprawy. Fot. PAP/ EPA/JERRY LAMPEN
Sędziowie MTK w Hadze podczas rozprawy. Fot. PAP/ EPA/JERRY LAMPEN
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ z siedzibą w Hadze uznał w piątek, że ma jurysdykcję do rozpatrzenia złożonego przez Ukrainę blisko trzy lata temu pozwu, zarzucającego Rosji wspieranie terroryzmu i dyskryminowanie nierosyjskiej ludności Krymu.

Oznacza to porażkę Rosji, według której MTS powinien oddalić pozew. Został on wniesiony 16 stycznia 2017 roku i wskazywał na złamanie przez Rosję dwóch konwencji ONZ - o zwalczaniu finansowania terroryzmu i o likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. W pierwszym przypadku chodzi o dostarczanie broni i innego wsparcia działającym na wschodzie Ukrainy separatystycznym ugrupowaniom zbrojnym, a w drugim o dyskryminowanie nierosyjskich grup ludności Krymu, w szczególności Ukraińców i Tatarów.

Przyjęty jednogłośnie werdykt MTS o braku przeszkód dla merytorycznego rozpatrzenia pozwu odczytał sędzia przewodniczący Abdulqawi Yusuf.

W trakcie przeprowadzonych przez MTS w czerwcu bieżącego roku wstępnych przesłuchań strona rosyjska domagała się oddalenia pozwu, argumentując, że jest on dla Ukrainy pretekstem do podważania legalności dokonanego w 2014 przyłączenia Krymu do Rosji. Po przejęciu kontroli nad półwyspem przez rosyjskie wojskowe siły specjalne zorganizowano tam nieuznane przez społeczność międzynarodową referendum, którego oficjalne wyniki posłużyły Moskwie za formalną podstawę aneksji. (PAP)

dmi/ kar/