WHO: 81 proc. nastolatków nie ćwiczy nawet godziny dziennie

2019-12-01 12:26 aktualizacja: 2019-12-01, 12:37
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Globalny raport na temat aktywności fizycznej nastolatków wskazuje, że ogromna większość nie spełnia zleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej. Według raportu 81 proc. nastolatków nie oddaje się nawet godzinnej umiarkowanej aktywności dziennie.

Specjaliści ciężko pracowali, aby przypomnieć nam o znaczeniu ćwiczeń fizycznych - zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Badania łączą aktywność fizyczną z łagodzeniem objawów depresji, obniżeniem ryzyka chorób serca, raka, cukrzycy i otyłości. Niestety problem niewystarczającej aktywności fizycznej nie dotyka jedynie dorosłych.

Globalny raport WHO wskazuje, że 81 proc. nastolatków w wieku od 11 do 17 lat nie spełnia zaleceń WHO dotyczących jednej godziny umiarkowanej aktywności dziennie.

"Nie jest zaskoczeniem, jak wysokie są wskaźniki braku aktywności" - przyznaje Fiona Bull z WHO. "Rozczarowujące jest to, że podjęte wysiłki nie osiągają pożądanej skali wpływu, a poziomy braku aktywności pozostają wysokie. To wielki problem" - dodaje.

Co więcej, podczas gdy wskaźniki braku aktywności chłopców nieznacznie spadły w latach 2001-2016, wskaźniki dla dziewcząt nie uległy zmianie. "Wyniki wskazują na pilną potrzebę działania, równocześnie mamy świadomość, że to, co robimy, nie wystarczy" - mówi Bull.

Bull wskazuje, że podkreślenie znaczenia wychowania fizycznego w szkołach mogłoby pomóc uczniom w przyjęciu dobrych nawyków, które pozostaną z nimi, w późniejszym wieku. Ważne jest również, aby szkoły oferowały różnorodne opcje ćwiczeń, które mogą odpowiadać indywidualnym preferencjom i wykraczać poza tradycyjne programy oparte na sporcie zespołowym. (PAP Life)

mdn/ jbr/