Na prośbę papieża Watykan przyjmie 43 uchodźców

2019-12-02 19:34 aktualizacja: 2019-12-02, 19:35
Papież Franciszek. Fot. EPA/EMILIANO GRILLOTTI
Papież Franciszek. Fot. EPA/EMILIANO GRILLOTTI
Watykan we współpracy z rzymską wspólnotą św. Idziego przyjmie 43 uchodźców z obozu na greckiej wyspie Lesbos - poinformował w poniedziałek urząd papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego. Udał się on na wyspę, skąd wróci z pierwszą grupą 33 osób.

Jak poinformowano w komunikacie, kardynał Krajewski powróci w środę do Rzymu z uchodźcami ubiegającymi się o azyl polityczny. Także w grudniu przyjedzie jeszcze 10 osób, które otrzymają międzynarodową ochronę. Ten nowy korytarz humanitarny został utworzony w wyniku rozmów z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Włoch - wyjaśnił Watykan w nocie. 

Przyjęcie uchodźców weźmie na siebie Stolica Apostolska poprzez urząd jałmużnika oraz wspólnota Sant'Egidio. 

W wydanej nocie przypomniano, że w kwietniu 2016 roku papież Franciszek podczas wizyty w obozie dla migrantów na Lesbos zabrał samolotem w drodze powrotnej do Rzymu trzy syryjskie rodziny, które zostały przyjęte następnie w Watykanie. 

Trzy lata po tym wydarzeniu - głosi komunikat - papież poprosił kardynała Krajewskiego, by wrócił na grecką wyspę i przy tej okazji wyraził pragnienie dokonania następnego gestu solidarności i przyjęcia kolejnych uchodźców, w tym rodzin z Afganistanu, Kamerunu i Togo. (PAP)

sw/ ap/