Rosja: w 2020 r. dywizja zmechanizowana wzmocni obwód kaliningradzki

2019-12-03 14:21 aktualizacja: 2019-12-03, 14:21
Rosyjskie czołgi T-90 Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosyjskie czołgi T-90 Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosja planuje rozmieścić w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim dywizję zmechanizowaną - podała we wtorek na swojej stronie internetowej rządowa "Rossijskaja Gazieta". Dziennik wskazuje jako powód tych działań wzmacnianie sił NATO w regionie.

"Choć Rosja niejednokrotnie informowała, że nigdy nie przygotowywała planów ataku na naszych sąsiadów, koncentracja sił NATO wokół regionu budzi niepokój. W celu zniwelowania tej sytuacji postanowiono wzmocnić obronę obwodu kaliningradzkiego" - pisze "RG".

Dziennik nie podał szczegółów planowanego wzmocnienia, prócz informacji, że chodzi o dywizję zmechanizowaną, być może - w ramach działającego już w obwodzie kaliningradzkim 11. korpusu armijnego wojsk obrony wybrzeża.

"RG" przypomina również, że w regionie tym rozlokowano systemy rakietowe Bał, które "kontrolują wschodnią część Morza Bałtyckiego". Z kolei przestrzeń powietrzną "osłaniają najnowsze systemy rakietowe". Natomiast pojawienie się dywizji "pozwoli na obronę regionu ze strony lądu" - dodaje gazeta.

Rosyjski dziennik rządowy zapewnia, że obwód kaliningradzki jest "w istocie +kością w gardle+" dla NATO, bowiem "przeszkadza zachodnim wojskowym w stworzeniu regionu operacyjnego pomiędzy Polską i krajami bałtyckimi".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)