Marszałek Grodzki: przemoc wobec kobiet i dzieci nigdy nie powinna być dopuszczalna

2019-12-03 13:39 aktualizacja: 2019-12-03, 13:48
Warszawa, 03.12.2019. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (L) podczas debaty "Temida Pod Lupą". Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 03.12.2019. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (L) podczas debaty "Temida Pod Lupą". Fot. PAP/Piotr Nowak
Przemoc wobec kobiet i dzieci nigdy nie powinna być dopuszczalna - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając we wtorek konferencję "Temida pod Lupą".

Konferencja odbywa się w ramach jubileuszu 25-lecia Centrum Praw Kobiet.

W swym otwierającym wystąpieniu marszałek Grodzki podkreślił, że szacunek wobec kobiet jest głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji. To kobiety bowiem - mówił - zachowując język, tradycje i obyczaje, spowodowały, że polskość przetrwała trudne chwile, np. w okresie zaborów.

Marszałek Senatu, nawiązując do tematu konferencji przekonywał, że "przemoc wobec kobiet i dzieci w żadnych okolicznościach, nigdy, pod żadnymi rygorami nie powinna być dopuszczalna".

Gratulował jubileuszu Centrum Praw Kobiet, podkreślając, że wykonuje wspaniałą pracę. "Przez lata swojej działalności w sposób praktyczny pomogło już prawie 100 tysiącom kobiet doświadczonych przemocą" - przypominał. "Potrzeby są jednak znacznie większe" - dodał. "Pamiętajmy że, jak mówią różne statystyki, przemocą jest dotkniętych od 700 tysięcy do miliona Polek. To jest rzecz haniebna i absolutnie niedopuszczalna" - mówił Grodzki.

Zapewniał, że w Senacie jest świadomość tego, że "to politycy są dla ludzi, a nie ludzie dla polityków". "Nasze prawo, które tu stanowimy, ma być takie, aby ludziom w tym kraju żyło się lepiej, aby czuli się bezpieczniej, aby mieli poczucie, że wszyscy w naszej ojczyźnie są równi, czuli, że ta ojczyzna jest naszym wspólnym domem" - zaznaczył marszałek Senatu.

"Tak będzie działał polski Senat pod moim kierownictwem, a mam nadzieję, że również i później" - zadeklarował Grodzki.

Mówił, że zgodnie z konwencją o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zapis o ochronie kobiet przed przemocą jest fundamentem stanowienia polskiego prawa. "Obiecuje państwu, że Senat potraktuje ten zapis bardzo poważnie" - zapewniał Grodzki. "Będziemy zabiegać o to, by realizacja tych zapisów była coraz skuteczniejsza" - dodał. (PAP)

pś/ mrr/