PiS i Bezpartyjni Samorządowcy podsumowali rok koalicji w samorządzie województwa dolnośląskiego

2019-12-06 15:00 aktualizacja: 2019-12-06, 15:03
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (3L). Fot. PAP/Sebastian Borowski
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (3L). Fot. PAP/Sebastian Borowski
Inwestycje w infrastrukturę drogową, rozwój infrastruktury kolejowej czy obniżenie podatku miedziowego – to niektóre ze zrealizowanych zapisów umowy koalicyjnej PiS i Bezpartyjnych Samorządowców w samorządzie woj. dolnośląskiego. W piątek podsumowano rok współpracy.

Szef KPRM i od niedawna szef dolnośląskiej rady regionalnej PiS Michał Dworczyk ocenił na piątkowej konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, że rok koalicji PiS i Bezpartyjnych Samorządowców był dobrym czasem dla mieszkańców Dolnego Śląska. „Wiele dobrych rzeczy się wydarzyło, które ułatwiły życie mieszkańcom regionu i przyjezdnym” - powiedział.

Dodał, że jak w każdej relacji, taki i w koalicji rządzącej na Dolnym Śląsku, „nie obyło się bez zgrzytów i trudniejszych momentów”. „Te sprawy staramy się na bieżąco wyjaśniać; nie rozmawiamy przy tym specjalnie o sprawach ideologicznych, o sprawach światopoglądowych; skupiamy się na tym, by mieszkańcy Dolnego Śląska mogli normalnie żyć, aby każdy mógł dojechać do pracy, by dzieci mogły korzystać z obiektów infrastruktury sportowej”- stwierdził.

Mówiąc o realizacji zapisów umowy koalicyjnej wymienił m.in. projekt budowy tzw. „sudeckiego Ygreka”. „To drogi ekspresowa S8 i S5 dzięki którym południe Dolnego Śląska otworzy się nie tylko na cały region, ale i na cały kraj” - powiedział Dworczyk. Przypomniał, że kilka miesięcy temu rząd przyjął uchwałę, w której wpisano budowę „sudeckiego Ygreka” do programu budowy dróg i autostrad. W budżecie - zaznaczył Dworczyk - zagwarantowane jest 2 mld zł na rozpoczęcie tej inwestycji.

Wymienił również budowę obwodnic na Dolnym Śląsku, m.in. Jeleniej Góry i Brzegu Dolnego oraz II etap obwodnicy Dzierżoniowa. Mówił też o obniżenie tzw. podatku miedziowego, który płaci KGHM. „Został on o 15 proc. obniżony; z punktu widzenia KGHM, który ma olbrzymi wpływ na cały region, to bardzo ważne wsparcie” - powiedział Dworczyk.

Mówił też o „rekordowo niskim bezrobociu” i inwestycjach w specjalnych strefach ekonomicznych oraz uchwale antysmogowej i zakupie ekoautobusów.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski wymienił z kolei budowę centrum sportowego na Polanie Jakuszyckiej. „Koszt 140 mln zł z tego 20 mln zł rządowych już jest uruchomione, umawialiśmy się do kwoty 50 proc. albo co najmniej 50 mln zł, jestem przekonany o tym, że te zadania uda nam się  zrealizować” - powiedział Przybylski.

Mówił też o rozwoju infrastruktury kolejowej i przywracaniu nieczynnych od lat połączeń kolejowych, przywołał także projekt budowy nowego szpitala onkologicznego - inwestycja ta ma kosztować 600 mln zł. Marszałek województwa poinformował, że "trwają rozmowy z rządem o finansowaniu około połowy tej kwoty".(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mok/