iPL rozważy wystawienie w wyborach prezydenckich Barbary Nowackiej lub poparcie wspólnego kandydata KO

2019-12-07 17:34 aktualizacja: 2019-12-07, 17:35
Warszawa, 07.12.2019. Posłanka KO Katarzyna Piekarska (2L), liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka (C) i poseł KO Dariusz Joński (3P) podczas konferencji prasowej partii Inicjatywa Polska, przed Radą Krajową Inicjatywy Polska z udziałem prezydium Unii Pracy, 7 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 07.12.2019. Posłanka KO Katarzyna Piekarska (2L), liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka (C) i poseł KO Dariusz Joński (3P) podczas konferencji prasowej partii Inicjatywa Polska, przed Radą Krajową Inicjatywy Polska z udziałem prezydium Unii Pracy, 7 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Inicjatywa Polska (iPL) rozważy dwie możliwości zaangażowania się w wybory prezydenckie: wystawienie swojej kandydatki, przewodniczącej partii Barbary Nowackiej, lub poparcie wspólnego kandydata wystawionego w ramach Koalicji Obywatelskiej – dowiedziała się PAP.

Inicjatywa Polska jest partią, która obok Platformy Obywatelskiej (PO), Nowoczesnej i Zielonych, współtworzy Koalicję Obywatelską (KO).

W sobotę, w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Krajowej iPL. Jednym z poruszonych tematów był udział tej formacji w najbliższych wyborach prezydenckich.

Jak dowiedziała się PAP, podczas posiedzenia Rady Krajowej nie zdecydowano, czy iPL wystawi swojego kandydata na prezydenta. Wcześniej zapowiadano, że może nim być przewodnicząca iPL Barbara Nowacka. Podjęto za to decyzję, że Rada Krajowa na kolejnym posiedzeniu rozstrzygnie, czy wystawić w wyborach kandydaturę Nowackiej, czy poprzeć wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Dariusz Joński z zarządu iPL, zapytany przez PAP, wyjaśnił, że w tym drugim przypadku kandydat musiałby podpisać się pod propozycjami programowymi przygotowanymi przez iPL. Dodał, że chodzi o zagwarantowanie przez kandydata KO lewicowych realizacji postulatów takich, jak: legalizacja związków partnerskich, wsparcie państwa dla zabiegów in vitro, ochrona środowiska, ochrona zwierząt i innych.

Poseł zapowiedział też, że jego partia – we współpracy z innymi lewicowymi formacjami, m.in z Unią Pracy i SDPL-em – przygotuje wkrótce takie propozycje i przedstawi je swoim koalicjantom z KO.

Zapowiedział też, że kolejne posiedzenie Rady Krajowej iPL ma się odbyć w najbliższych tygodniach, najprawdopodobniej na przełomie roku. Wtedy zapadnie decyzja, która z dwóch możliwości zostanie wybrana. "Posiedzenia Rady Krajowej nie będzie w przyszłym tygodniu, bo wtedy będą prawybory prezydenckie w PO. Chcielibyśmy, żeby PO zakończyła wybór swojego kandydata, zanim podejmiemy decyzję" – powiedział Joński PAP.

"Zdajemy sobie sprawę z powagi tych wyborów, a także z tego, jakie środki i struktury trzeba posiadać, żeby przedstawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Dlatego bierzemy pod uwagę też ten drugi wariant. To dlatego padł pomysł propozycji programowych, by kandydat czy kandydatka w ramach KO utożsamiała się z nimi. Nie chodzi o to, by popierała wszystkie nasze propozycje, ale większość z nich tak, a my, żebyśmy wiedzieli, kogo popieramy" – powiedział poseł. Dodał, że iPL wystawi Barbarę Nowacką, jeśli w KO nie pojawi się kandydat, który spełni wymagania partii dotyczące programu. (PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ joz/