MR: Polska w unijnej czołówce pod względem produkcji przemysłowej w październiku

2019-12-12 13:24 aktualizacja: 2019-12-12, 16:58
Fabryka telewizorów. Fot. PAP/Lech Muszyński
Fabryka telewizorów. Fot. PAP/Lech Muszyński
W październiku, w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., Polska produkcja przemysłowa wzrosła o 3,4 proc. co okazało się 3. najlepszym wynikiem w UE - wskazało w czwartek ministerstwo rozwoju, odnosząc się do danych Eurostat.

Jak poinformował w czwartek Eurostat, w październiku 2019 r. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku największe spadki produkcji przemysłowej spośród 28 krajów Unii Europejskiej zanotowano w Niemczech (- 6,3 proc.), Estonii, Rumunii i Słowacja (po - 3,9 proc.). Z kolei największy wzrost wypracowały: Węgry (+6.5 proc.), Irlandia (+5.9 proc.) i Polska (+3.4 proc.).

Analitycy resortu rozwoju, zwracając uwagę na 3. najlepszy wynik naszego kraju w UE zaznaczyli, że w całej UE pogłębił się spadek produkcji przemysłowej. "Wyniósł 1,7 proc. (wobec 1,2 proc. we wrześniu)" - napisali odnosząc się do czwartkowych danych Eurostatu. Ta sama tendencja, jak dodali, dotknęła strefę euro, gdzie spadek wyniósł 2,2 proc. (wobec 1,8 proc. w poprzednim odczycie).

"W obu przypadkach do ujemnego wyniku przyczynił się spadek produkcji dóbr pośrednich, energii i dóbr kapitałowych, których nie zdołał zniwelować wzrost produkcji trwałych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych" - podkreśliło MR. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/