Gdańsk: ponad 350 obiektów na wystawie o złotnikach z rodziny Stumpfów

2019-12-12 18:20 aktualizacja: 2019-12-12, 18:26
Wernisaż wystawy „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wernisaż wystawy „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Ponad 350 eksponatów zgromadzono na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska o działalności złotniczej gdańskiej rodziny Stumpfów. Ich wyroby cechowały się artystycznym kunsztem i zyskały międzynarodowe uznanie.

Rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski poinformował, że początek kariery złotników sięga 5 kwietnia 1804 r., kiedy to przy ulicy Goldschmiedegasse 32 (Złotników) w Gdańsku Carl Stumpf otworzył niewielki warsztat.

Carl Stumpf urodził się 10 kwietnia 1784 r. k. Rygi (dzisiejsza stolica Łotwy), gdzie uczył się fachu złotnika.

Z czasem prowadzony przez niego i jego bliskich zakład osiągnął wysoki poziom artystyczny, stając się największą firmą tego typu w Gdańsku, działającą aż do 1945 roku. Wówczas rodzinny interes Stumpfów składał się z czterech kamienic przy ul. Złotników, a także sklepu przy Długiej 29/30 i kolejnych we Wrzeszczu i Sopocie.

Kurator wystawy Anna Frąckowska zaznaczyła, że przez prawie 140 lat Stumpfowie byli wysoko cenieni zarówno na lokalnym rynku złotniczym, jak i zagranicznym.

Wyroby Stump­fów tra­fiały na dwory ówcze­snej Europy: do Wied­nia, Kopen­hagi, Lon­dynu, Peters­burga. Firma miała także oka­zję kon­ser­wo­wać wypo­sa­że­nie Bursz­ty­no­wej Kom­naty, bić gdań­skie monety i medale, a lokalne wła­dze powie­rzały jej naj­bar­dziej pre­sti­żowe zle­ce­nia.

„Cały czas unowocześniali firmę. Umiejętnie stosowali różnorodne techniki i metody zdobnicze. Wyznaczali też trendy, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, za które otrzymywali nagrody na najważniejszych światowych wystawach. Umieli też wyczuć rynek. Świetnie rozumieli, że ze swoimi wyrobami mogli dotrzeć zarówno do ludzi średniozamożnych, jak i elit. Realizowali intratne zlecenia władz lokalnych, a z drugiej strony produkowali brosze, drobne broszki czy bibeloty dla turystów. Sięgali także chętnie po bursztyn” – podkreśliła, cytowana w komunikacie prasowym, kurator.

Wyjaśniła, że od początku XX wieku wyroby jubilerskie z bursztynu zyskiwały na popularności w dużej mierze właśnie dzięki Stumpfom.

W Galerii Palowej Ratuszu Głównego Miasta pokazanych zostanie ponad 350 przedmiotów jubilerskich: dekoracyjnych, użytkowych i sakralnych. Zwiedzający zobaczą np. karafki, puchary, pół­mi­ski i inne ele­menty zastawy sto­ło­wej, roz­ma­ite sztućce, a także biżu­te­rię, medale, odz­naki i pamiątki, które wyszły z warsz­ta­tów Stump­fów.

Na wysta­wie znaj­dziemy m.in. łopatkę do szpa­ra­gów z kar­bo­wa­nym czer­pa­kiem, która była prze­zna­czona dla wyra­fi­no­wa­nych sma­ko­szy i este­tów. Będą też zdjęcia, w tym dagerotyp z wizerunkiem Carla Mortiza Stumpfa (syn Carla Stumpfa) z 1847 r.

Eksponaty pochodzą Polski i zagranicy m.in. z Australii, Holandii, Norwegii i Niemiec. Blisko co czwarty obiekt został użyczony przez osoby prywatne.

Wystawa „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” będzie otwarta do 30 kwiet­nia 2020 r.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

TEMATY: