Freski naskalne z Indonezji to najstarsza opowieść

2019-12-13 11:44 aktualizacja: 2019-12-13, 12:43
Fot. PAP/EPA/GRIFFITH UNIVERSITY
Fot. PAP/EPA/GRIFFITH UNIVERSITY
Freski w indonezyjskiej jaskini, przedstawiające polowanie na bawoły, liczą 44 tys. lat – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”. Mogą to być najstarsze rysunki, które opowiadają przebieg wydarzeń, w tym wypadku – polowania.

Na fresku widoczne są zwierzęta przypominające małe bawoły anoa oraz dzikie świnie, na które polują postacie o wyglądzie częściowo ludzkim, a częściowo zwierzęcym, zaopatrzone we włócznie i prawdopodobnie liny.

Znalezisko opisuje zespół pod kierunkiem badaczy z Griffith University w Brisbane (Australia). Odkrywcą fresków jest indonezyjski archeolog i badacz jaskiń, Pak Hamrullah.

Freski znajdują się w jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, leżącej na wschód od Borneo.

Zespół dokonał datowania kalcytu z jaskini. Datowanie oparto na analizie rozpadu uranu na tor. Odkryto, że kalcyt na przedstawieniu świni zaczął formować się co najmniej 43 tys. 900 lat temu, a na bawołach co najmniej 40 tys. 900 lat temu.

Freski z Indonezji nie należą do najstarszych na świecie. W ubiegłym roku ogłoszono odkrycie rysunków naskalnych w Afryce Południowej, które datowano na 73 tys. lat. Mimo to jednak mogą być najstarszymi przedstawieniami, na których opowiedziano jakąś historię. Dotąd uważano, że najstarsze takie przedstawienia pochodzą z jaskiń Europy, jednak europejskie freski datowane są na 14 tys.-21 tys. lat.

Na Sulawesi naliczono dotąd 242 jaskinie, w których znajdują się prehistoryczne freski. Nowe odkrywane są co roku.

Więcej: https://www.nature.com/articles/s41586-019-1806-y (PAP)

krx/ agt/