Premier Szydło rozmawiała z brytyjskim premierem m.in. o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii

2016-07-08 18:14 aktualizacja: 2018-09-27, 03:11
Warszawa, 08.07.2016. Premier Beata Szydło (P) spotkała się, 8 bm. w KPRM z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem (L). Rozmowy polityków dotyczyły sytuacji Wielkiej Brytanii po tzw. Brexicie, kwestii zabezpieczenia praw Polaków w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej oraz współpracy w ramach NATO. (kru/cat) PAP/Rafał Guz PAP © 2016 / Rafał Guz
Warszawa, 08.07.2016. Premier Beata Szydło (P) spotkała się, 8 bm. w KPRM z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem (L). Rozmowy polityków dotyczyły sytuacji Wielkiej Brytanii po tzw. Brexicie, kwestii zabezpieczenia praw Polaków w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej oraz współpracy w ramach NATO. (kru/cat) PAP/Rafał Guz PAP © 2016 / Rafał Guz
Premier Beata Szydło w piątek, przy okazji szczytu NATO w Warszawie, spotkała się z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Rozmowa dotyczyła m.in. polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, które mogą się odbyć jesienią, a także sytuacji Polaków żyjących na Wyspach.

O szczegółach rozmowy, która odbyła się w gmachu KPRM powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, Cameron wyraził determinację, "żeby proces występowania Wielkiej Brytanii z UE nie był pochopny i zanadto przyspieszony".

"Premier Wielkiej Brytanii chciałby, żeby jego kraj, mimo że będzie pozostawał poza strukturami UE, był jak najbliżej niej" - powiedział rzecznik rządu. Według relacji Bochenka, premierzy wyrazili zdanie, że struktury unijne i państwa członkowskie po Brexicie muszą przemyśleć przyszłość UE.

Bochenek poinformował, że rozmowa dotyczyła też m.in. sytuacji socjalnej Polaków mieszkających na Wyspach, a także incydentów wymierzonych w Polaków, do których doszło w Wielkiej Brytanii po referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za wyjściem ich kraju z UE.

Szefowa polskiego rządu i norweska premier Erna Solberg omówiły kwestię Brexitu

"David Cameron wyraził ubolewanie, że takie sytuacje miały miejsce. Przeprosił za nie. Ma nadzieję, że nie będą się powtarzały. Za tydzień ma mieć wystąpienie w tej sprawie" - powiedział rzecznik rządu.

"Pani premier zasugerowała, aby szczegóły dalszej współpracy omówić na konsultacjach międzyrządowych jesienią tego roku" - dodał Bochenek.

Premier Szydło w piątek spotkała się też z premier Norwegii i premierem Włoch.

Szefowa polskiego rządu i norweska premier Erna Solberg omówiły kwestię Brexitu i wymieniły opinie na temat przyszłego kształtu UE. "Pani Solberg zwróciła uwagę, że kwestia wolnego przepływu osób jest jednym z filarów funkcjonowania UE. Norwegia, aby mieć dostęp do wspólnego rynku musiała umożliwić swobodny przepływ ludzi" - zaznaczył Bochenek.

Spotkanie premier Szydło z premierem Włoch Matteo Renzim dotyczyło m.in. współpracy obu państw w ramach UE

Premier Szydło i premier Solberg poruszyły też m.in. kwestie związane z planami utworzenia gazociągu Baltic Pipe. "To ważna, strategiczna inwestycja. Do końcu roku ma powstać studium wykonalności tego gazociągu, jak będzie wyglądać jeżeli chodzi o koszt i sprawy techniczne" - powiedział rzecznik rządu.

Baltic Pipe (Gazociąg Bałtycki) to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześc., która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Polska spółka PGNiG posiada swoje koncesje na norweskim szelfie. Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE. 

Z kolei - jak poinformował PAP rzecznik rządu - spotkanie premier Szydło z premierem Włoch Matteo Renzim dotyczyło m.in. współpracy obu państw w ramach UE.

"Pani premier zwróciła uwagę, że nie możemy dopuścić do powstania Unii Europejskiej dwóch prędkości; musimy dążyć do tego, żeby wszelkie sprawy dotyczące przyszłości wspólnoty były omawiane w gronie 27 państw" - podkreślił Bochenek.  (PAP)

tgo/ mok/