Nagroda Karola Wielkiego dla prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa

2019-12-14 20:12 aktualizacja: 2019-12-14, 20:24
Klaus Iohannis. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Klaus Iohannis. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną za działania na rzecz jedności europejskiej, odbierze w roku 2020 prezydent Rumunii Klaus Iohannis - poinformowała w sobotę Fundacja Nagrody Karola Wielkiego.

Iohannis jest "niezrównanym obrońcą wolności i demokracji, obrońcą mniejszości i różnorodności kulturowej" - ogłosiła Fundacja.

Wywodzący się z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Iohannis wygrał w listopadzie walkę o reelekcję w wyborach prezydenckich. Zapowiedział kontynuację walki o wzmocnienie praworządności i demokracji, promocję edukacji, utrzymanie Rumunii na jej europejskiej ścieżce i przywrócenie zaufania do instytucji. Jest politykiem szanowanym na Zachodzie za nieustępliwą walkę z korupcją.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

W 2010 roku jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 roku wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 roku jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2015 roku wyróżnienie to otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, w 2016 papież Franciszek, w 2017 brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash, w 2018 prezydent Francji Emmanuel Macron.

Karol Wielki - od 768 roku król Franków, a od 800 roku cesarz rzymski - uważany jest za jednego z prekursorów zjednoczonej Europy. Jego celem była odbudowa cesarstwa zachodniego.(PAP)

fit/ kar/