Algieria: tysiące osób żegnają zmarłego szefa sztabu sił zbrojnych

2019-12-25 13:08 aktualizacja: 2019-12-25, 13:09
Tysiące osób żegnają zmarłego szefa sztabu sił zbrojnych. Fot. PAP/MOHAMED MESSARA
Tysiące osób żegnają zmarłego szefa sztabu sił zbrojnych. Fot. PAP/MOHAMED MESSARA
Tysiące Algierczyków żegnało w środę zmarłego przed dwoma dniami szefa sztabu sił zbrojnych Algierii, generała Ahmeda Gaida Salaha, który odegrał kluczową rolę w usunięciu w kwietniu ze sceny politycznej wieloletniego prezydenta Abdelaziza Butefliki.

Salah zmarł na atak serca w wieku 79 lat.

Agencja AFP podaje, że przykrytą algierską flagą trumnę wniosło do Pałacu Ludowego w Algierze kilku oficerów. Stało się to już wczesnym rankiem, aby umożliwić Algierczykom oddanie ostatniego hołdu zmarłemu.

Według francuskich mediów olbrzymi tłum zgromadził się przed pałacem - dawną rezydencją gubernatorów osmańskich, zbudowaną w XVIII wieku.

Wybrany 12 grudnia nowy prezydent Abdelmadżid Tebbune stał chwilę przy trumnie, po czym złożył kondolencje rodzinie generała. Na uroczystości obecny był również p.o. szefa sztabu, generał Said Czengriha i inni urzędnicy.

Po doprowadzeniu do rezygnacji Butefliki, czego domagali się uczestnicy trwających do tego czasu cotygodniowych piątkowych demonstracji antyrządowych, Salah był publicznym eksponentem wojskowego dowództwa, sprawującego w kraju faktyczną władzę przed wybraniem Tebbune'a.

Wojskowi odrzucili jednak odnoszące się do transformacji postulaty opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, w tym zmianę konstytucji gwarantującej wcześniej Buteflice możliwość swobodnego przedłużania swej prezydentury. Apele o zbojkotowanie wyborów prezydenckich okazały się skuteczne, gdyż według oficjalnych danych w głosowaniu wzięło udział tylko niecałe 40 proc. uprawnionych.

Zgon Salaha nie musi oznaczać przyspieszenia hamowanej dotąd przez wojsko erozji skostniałego systemu politycznego, który w swej istocie funkcjonuje od chwili uzyskania przez Algierię niepodległości w 1962 roku. Jak zaznacza Reuters, zmarły generał ma w siłach zbrojnych znaczną liczbę potencjalnych następców, reprezentujących identyczne poglądy w kwestii metod reagowania na opozycyjne protesty. (PAP)

cyk/

arch.