Inicjatorzy referendum w Olsztynie do 9 marca zbierają podpisy

2020-01-14 15:53 aktualizacja: 2020-01-14, 15:57
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz . Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz . Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Inicjatorzy przeprowadzenia referendum ws. odwołania prezydenta Olsztyna otrzymali od komisarza wyborczego potwierdzenie prawidłowości złożenia dokumentów - poinformował PAP pełnomocnik komitetu referendalnego. Do 9 marca grupa będzie zbierała podpisy pod wnioskiem o referendum.

"Komisarz Wyborczy w Olsztynie potwierdził prawidłowość złożenia zawiadomienia o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza przed upływem kadencji" - poinformował we wtorek PAP pełnomocnik komitetu referendalnego Piotr Jastrzębski.

Jastrzębski dodał, że zgodnie z procedurą określoną w ustawie o referendum lokalnym, inicjatorzy referendum mają czas do 9 marca, by przedłożyć komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z wymaganą liczbą podpisów. Liczba ta to minimalnie 12 tys. 913 podpisów, co stanowi 10 proc. liczby wyborców w Olsztynie wg stanu na dzień 31 grudnia 2019 r.

Inicjatorzy referendum w Olsztynie zarzucają Grzymowiczowi brak zainteresowania potrzebami mieszkańców, m.in. zabranie dopłat do niepublicznych żłobków, zmniejszenie kwot na bieżące funkcjonowanie szkół, czy brak wystarczającej liczby imprez kulturalnych. Podnoszą też, że prezydent Olsztyna ma zarzuty niegospodarności w związku ze sprawą "Helpera". 

Grzymowicz w wydanym w weekend oświadczeniu nazwał próbę przeprowadzenia referendum zemstą jego przeciwników.

Mimo iż przed złożeniem wniosku o referendum inicjatywie tej patronował były prezydent Czesław Małkowski, z chwilą złożenia wniosku do komisarza wyborczego inicjatorzy referendum podają, że to ich suwerenna decyzja. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ itm/