Zdrojewski: PO musi odzyskać wiarygodność, mamy z tym wielki kłopot

2020-01-14 19:09 aktualizacja: 2020-01-14, 19:14
Senator KO Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/Rafał Guz
Senator KO Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/Rafał Guz
PO musi odzyskać wiarygodność, mamy z tym wielki kłopot – powiedział senator Bogdan Zdrojewski, który kandyduje na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Według niego debata w partii pomoże Małgorzacie Kidawie-Błońskiej w walce o urząd prezydenta.

Zdrojewski we wtorek spotkał się z działaczami PO w Lublinie. Na poprzedzającym spotkanie briefingu prasowym pytany był m.in. o to, czym będzie przekonywał członków PO do głosowania na niego w wyborach na szefa partii.

„Po pierwsze PO musi odzyskać wiarygodność, mamy z tym wielki kłopot. Nasze przesłanie - od ściany do ściany, albo wyłącznie reaktywne, albo wyłącznie antypisowskie - nie sprawdza się. Według mojej oceny utraciliśmy wiarygodność, trzeba to odzyskać” - ocenił senator.

Według niego Platforma Obywatelska „powinna być bardziej wyrazista, zdecydowanie centrowa z silnymi, szerokimi i ale umiarkowanymi skrzydłami, lewym i prawym”.  „Platforma musi uwzględniać fakt rozmaitych głosów swoich członków w podstawowych organizacjach, czyli kołach, a tego do tej pory nie było. Czyli musimy przywrócić demokrację w samej Platformie” - podkreślił Zdrojewski.

Jak ocenił, Platforma musi budować takie przekazy programowe, w których wskazane będą błędy popełnione przez obecną ekipę rządową. Największe problemy są w służbie zdrowia, ekologii i oświacie, która – jego zdaniem – „została zdewastowana przez minister Annę Zalewską”. „Musimy wyciągnąć wniosku z tej bardzo poważnej lekcji - nie dewastować oświaty kolejną reformą, ale wyprowadzić oświatę z obecnej sytuacji, bo jest to sytuacja niezwykle trudna” - dodał senator.

Zdrojewski nie chciał oceniać swoich szans w rywalizacji o stanowisko szefa PO. „Moim głównym zadaniem było recenzowanie poczynań Platformy Obywatelskiej przez ostatnie dwa lata. Byłem chyba w tej materii jedyny, dość osamotniony. Decyzja, że Grzegorz Schetyna nie kandyduje była dla mnie decyzja spodziewaną, ale też potwierdzającą moje racje” – powiedział polityk.

„Uważam, że ta debata, która się odbywa w Platformie, ta konkurencja, służy kampanii wyborczej prezydenckiej. Odmieniona Platforma, odświeżona, z nową energią, z nowym przekazem, będzie budowała zwiększone szanse Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w walce o urząd prezydenta” – dodał Zdrojewski.

O stanowisko szefa największej partii opozycyjnej ubiegają się: Joanna Mucha, Borys Budka, Bartosz Arłukowicz, Bogdan Zdrojewski, Bartłomiej Sienkiewicz oraz Tomasz Siemoniak. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ par/