USA: Waszyngton, Tokio i Seul chcą współpracować na rzecz pokoju w regionie

2020-01-15 07:51 aktualizacja: 2020-01-15, 07:51
Mike Pompeo Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Mike Pompeo Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Płd. uzgodnili we wtorek zasady trójstronnej współpracy w celu utrzymania stabilności w regionie Indo-Pacyfiku. Postanowili także wspólnie działać w celu wznowienia negocjacji z Koreą Płn. na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Departament Stanu USA poinformował, że do spotkania doszło pod San Francisco i uczestniczyli w nim - amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oraz ministrowie spraw zagranicznych Japonii i Korei Płd., odpowiednio Toshimitsu Motegi i Kang Kyung Wha. Trzej szefowie dyplomacji zgodzili się, że współpraca między ich krajami jest "niezbędna do zapewnienia pokoju w regionie".

Jednym z najważniejszych punktów rozmów była kwestia arsenału nuklearnego Korei Płn. Trójka ministrów wyraziła nadzieję, że Pjongjang odstąpi od postanowienia, zgodnie z którym po Nowym Roku miał zaprzestać dalszych negocjacji z USA. Ostatniego dnia grudnia lider Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył, że nie zamierza dłużej zachowywać moratorium na testy międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), a "świat ujrzy wkrótce broń strategiczną nowej generacji".

We wtorek prezydent Korei Płd. Mun Dze In oświadczył, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o zerwaniu rozmów na temat denuklearyzacji między USA i Koreą Płn. Zdaniem Muna Pjongjang nie zatrzasnął drzwi przed dalszymi rozmowami. (PAP)

zm/