Ocieplenie klimatu sprzyja pożarom lasów

2020-01-15 10:21 aktualizacja: 2020-01-15, 10:21
Fot. PAP/EPA/DAVID MARIUZ
Fot. PAP/EPA/DAVID MARIUZ
Wywołane działalnością człowieka zmiany klimatyczne wprowadzają warunki zwiększające ryzyko pożarów - pokazuje prawie 60 badań na ten temat. Można jednak wiele zrobić, aby zapobiegać katastrofom, przekonują naukowcy.

W obliczu dramatycznych pożarów w Australii, specjaliści z University of East Anglia, Met Office Hadley Centre, University of Exeter i Imperial College London przygotowali analizę 57 badań opublikowanych w recenzowanych czasopismach od czasu wydania w 2013 r. Piątego Raportu IPCC ( Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu).

Wszystkie badania wskazują na związek między zmianami klimatycznymi a zwiększoną częstością i nasileniem sprzyjającej pożarom pogody, czyli okresów o wysokich temperaturach, niskiej wilgotności, niewielkich opadach i silnych wiatrach.

Okresy takie wydłużyły się na 25 proc. porośniętej roślinnością powierzchni Ziemi - pokazuje analiza. W sumie ich długość wrosła globalnie o 20 proc.

„Podsumowując, 57 przeanalizowanych badań jasno pokazuje, że spowodowane aktywnością człowieka ocieplenie doprowadziło już do globalnego wzrostu częstości i nasilenia sprzyjającej pojawianiu się ognia pogody, podnosząc ryzyko pożarów” - mówi dr Matthew Jones z University of East Anglia.

„Można to dostrzec w różnych regionach, w tym w zachodnich USA i Kanadzie, południowej Europie, Skandynawii i Amazonii. Wywołane przez człowieka ocieplenie zwiększa ryzyko także w innych rejonach, włączając w to Syberię i Australię” - dodaje ekspert.

Badacze mają też jednak dobre wieści. „Dowody mówią także, że jako ludzie mamy duży potencjał kontrolowania tego, jak ryzyko pożarów przełoży się na rzeczywiste pojawianie się ognia. W szczególności chodzi o zarządzanie ziemią i źródłami zapłonu” - uspokaja naukowiec.

Okazało się, że w globalnej skali, w ostatnich dekadach powierzchnia spalonych obszarów zmalała. Przyczyną była m.in. zmiana znacznych obszarów sawanny na ziemię pod uprawy oraz lepsza kontrola ognia. Jednocześnie wzrosła niestety powierzchnia zniszczonych przez pożary lasów z gęsto rosnącymi drzewami o silnie rozbudowanych koronach.

Zdaniem badaczy dalszego wzrostu ryzyka pożarów można będzie uniknąć, jeśli uda się utrzymać spowodowany efektem cieplarnianym wzrost średniej globalnej temperatury poniżej 2 st. C.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/uoea-cci011320.php (PAP)

(PAP)

mat/ agt/