Prezydent i marszałek Senatu rozmawiali o reformie wymiaru sprawiedliwości

2020-01-15 17:49 aktualizacja: 2020-01-15, 20:01
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Fot. PAP/Piotr Nowak
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozmawiali w środę o reformie wymiaru sprawiedliwości. Prezydencki minister Paweł Mucha przekazał, że rozmowa nie dotyczyła kwestii szczegółowych noweli ustaw sądowych.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha - który uczestniczył w tym spotkaniu - poinformował dziennikarzy, że rozmowa dotyczyła potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości. Mucha relacjonował, że podczas spotkania prezydent wskazywał, że dzisiaj w powszechnym odczuciu społecznym taka reforma powinna być dalej prowadzona.

"Prezydent bardzo wyraźnie wskazywał na cele reformy i uwarunkowania reformy, i kwestie związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Obaj panowie byli zgodni, co do tego, że obiektywnie istnieje potrzeba przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości, że dzisiaj funkcjonowanie tej sfery władzy sądowniczej jest wielkim wyzwaniem" - dodał.

Mucha przekazał, że prezydent wyraźnie zaznaczył, że na tym etapie procesu legislacyjnego nie będzie wypowiadał się nt. treści ustawy, natomiast przedstawiciele prezydenta śledzą te prace.

"Jeżeli chodzi o kwestie procesu legislacyjnego, na tym etapie gestorem jest oczywiście Senat i tutaj pan prezydent patrząc i konstytucyjnie, i regulaminowo, nie jest w żaden sposób bezpośrednio w ten proces zaangażowany" - mówił Mucha, dodając, że dopiero kiedy ustawa zostanie przedłożona prezydentowi, wtedy podejmie on decyzję o podpisie, zawetowaniu ustawy czy skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

"Pan prezydent bardzo wyraźnie wskazał panu marszałkowi, że jeżeli chodzi o kwestie związane z tym procesem legislacyjnym, to gospodarzem tego procesu jest dzisiaj Senat RP i te prace będą toczyć się w Senacie. Rozmowa nie dotyczyła żadnych kwestii szczegółowych związanych z treścią tej ustawy" - dodał Mucha.

Mucha stwierdził, że było to dobre spotkanie. "Mieliśmy do czynienia ze współdziałaniem władzy, takim spotkaniem, które jest normą jeżeli chodzi o funkcjonowanie demokratycznego państwa" - mówił. Jak dodał, drzwi Pałacu Prezydenckiego dla marszałka Senatu są otwarte.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że była to poważna i rzeczowa rozmowa w dobrej atmosferze. Zaznaczył, że jej szczegóły zostaną między nim a prezydentem.

Pytany, czy ta rozmowa będzie miała wpływ na dalsze procedowanie ustawy, marszałek Senatu podkreślił, że prezydent monitoruje proces legislacyjny dotyczący tych przepisów. "I zapewne bardzo roztropnie podejdzie do kształtu tej ustawy, w jakimkolwiek ona przyjdzie do pana prezydenta, gdy przyjdzie jego kolej" - zaznaczył Grodzki. "Natomiast myśmy rozmawiali dość szeroko, bardzo rzeczowo" - dodał marszałek.

O spotkanie z prezydentem ws. nowelizacji ustaw sądowych marszałek Senatu zaapelował w sobotę na Twitterze. "Szanowny Panie Prezydencie! Ustawy sądowe są w Senacie, ale na koniec trafią do Pana. Chętnie bym przyszedł do Pałacu, aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji" - napisał wówczas Tomasz Grodzki. (PAP)

autorki: Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek

reb/ wni/ godl/