Grodzki: senatorowie chcą zakończyć obrady w piątek do godz. 22

2020-01-16 22:17 aktualizacja: 2020-01-17, 10:10
Marszałek Tomasz Grodzki w Senacie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Marszałek Tomasz Grodzki w Senacie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Konwent seniorów podjął jednoznaczną decyzję, że senatorowie chcą zakończyć obrady w piątek do godz. 22 - poinformował po konwencie seniorów marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W piątek rano wznowił obrady; pierwszym punktem, który rozpatruje jest projekt uchwały wyrażającej solidarność z narodem australijskim w związku z falą pożarów w tym kraju.

Później senatorowie będą kontynuować prace nad nowelą Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym uchwaloną 20 grudnia przez Sejm. Senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem noweli w całości. Prawo i Sprawiedliwość chce, by Senat przyjął ustawę bez poprawek. Nad nowelą, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN senatorowie debatowali już w środę i w czwartek.

Grodzki poinformował dziennikarzy, że prawdopodobnie w piątek zbierze się komisja ws. tej nowelizacji, ponieważ - jak wynika z jego wiedzy - senator PiS Józef Zając zamierza zgłosić do ustawy kilka poprawek.

"Konwent podjął jednoznaczną decyzję, że senatorowie chcą zakończyć obrady dzisiaj do 22" - oświadczył Grodzki.

Jak zapowiadał w czwartek marszałek Senatu, głosowania "będą najwyraźniej w poniedziałek", a nie w piątek - jak pierwotnie było planowane.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że klub PiS na to się nie zgodzi, bo poniedziałek to dzień na spotkania z wyborcami. Kwestia ta była tematem porannego konwentu seniorów w piątek. (PAP)

reb/ wni/  itm/