Sztorm na Bałtyku, wezbranie wód i silny wiatr na Pomorzu

2020-01-21 22:06 aktualizacja: 2020-01-21, 22:16
Sztorm na Bałtyku. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Sztorm na Bałtyku. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznie wysokim stanem wód na Pomorzu, sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w powiatach nadmorskich.

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało dla Pomorza ostrzeżenie drugiego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku, a także silny wiatr wiejący z zachodu. W związku z tym synoptycy przewidują lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na wybrzeżu wschodnim i w morskich wodach wewnętrznych RP. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 procent. Ostrzeżenie obowiązuje do środy 22 stycznia do godziny 12.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało również ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem dla południowo-wschodniego Bałtyku. Wiatr zachodni do północno-zachodniego w strefie brzegowej województwa pomorskiego może osiągnąć w porywach 8 stopni w skali Beauforta. Synoptycy przewidują też słabe opady deszczu lub mżawkę. Miejscami możliwa jest również mgła.

Przy ósmym stopniu w skali Beauforta wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie i utrudnia chodzenie.

Ten alert obowiązuje do 22 stycznia do godziny 7.

IMGW ostrzega także przed silnym wiatrem w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, nowodworskim. W powiatach nadmorskich wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje z prędkością od 35 km/h do 55 km/h, a w porywach może osiągnąć nawet do 80 km/h. Ostrzeżenie przed wiatrem jest pierwszego stopnia i obowiązuje do godz. 6 w środę.

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenia komunikatów o pogodzie.(PAP)

autorka: Anna Machińska

anm/ wus/

TEMATY: