Dera: przemówienie prezydenta Dudy w Auschwitz będzie przedstawiało prawdę

2020-01-24 09:13 aktualizacja: 2020-01-24, 09:34
 Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Fot. PAP/Piotr Polak
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Fot. PAP/Piotr Polak
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas poniedziałkowych uroczystości związanych z rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będzie przedstawiało prawdę, jak doszło do Holokaustu i wyzwolenia obozu - zapowiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera pytany w piątek w Polsat News o charakter poniedziałkowego przemówienia prezydenta Dudy oświadczył, iż z pewnością będzie to wystąpienie bardzo poważne, oparte o fakty historyczne.

"Nie będzie tu żadnej gry faktami historycznymi, będzie odniesienie do tego, jak w rzeczywistości doszło do Holokaustu i jak w rzeczywistości doszło do wyzwolenia obozu w Oświęcimiu" - zapowiedział prezydencki minister.

Jak podkreślił, w przemówieniu prezydenta "nie będzie żadnej próby gry, manipulacji faktami historycznymi, a jedynie przedstawienie prawdy".

W poniedziałek w Oświęcimiu odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Gospodarzem wydarzenia będzie prezydent Andrzej Duda. Udział w obchodach potwierdziło ponad 50 delegacji państwowych. Jak poinformowało Muzeum Auschwitz-Birkenau, najważniejszymi gośćmi tych obchodów będą byli więźniowie obozu oraz ocaleni z Holokaustu ze: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ mrr/