Nadwaga przed czterdziestką to większe ryzyko raka

2020-02-09 14:35 aktualizacja: 2020-02-09, 15:45
Fot. PAP/Andrzej Lange
Fot. PAP/Andrzej Lange
Ryzyko różnych nowotworów silnie wzrasta, jeśli ktoś zbyt wiele waży przed 40. rokiem życia.

Autorzy międzynarodowego badania kierowanego przez zespół z Uniwersytetu w Bergen podają kolejny powód, aby dbać o właściwą wagę. Naukowcy odkryli, że nadwaga (BMI ponad 25) przed ukończeniem 40. roku życia w sumie o 15 proc. podnosi ryzyko związanych z otyłością nowotworów.

W szczególności, np. o 70 proc. rośnie zagrożenie rakiem endometrium, o 58 proc. rakiem nerkowokomórkowym u mężczyzn czy o 29 proc. - rakiem okrężnicy u mężczyzn. Innym, częstym nowotworem reagującym na wagę ciała jest rak piersi pojawiający się po menopauzie.

Związanymi z nadmierną masą nowotworami najbardziej były więc zagrożone osoby otyłe - z BMI przekraczającym 30. "Ryzyko rosło o 64 proc. w przypadku mężczyzn i o 48 proc. u kobiet" - podkreśla prof. Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen.

"Otyłość to udokumentowany czynnik ryzyka dla różnych typów raka. W tym badaniu skoncentrowaliśmy się na stopniu, w jakim okres pojawienia się i czas trwania nadwagi oraz otyłości wiąże się z ryzykiem rozwoju raka" - wyjaśnia prof. Bjørge.

W opisanym na łamach "International Journal of Epidemiology" badaniu naukowcy wykorzystali obejmujące 18 lat dane na temat aż 220 tys. osób z Norwegii, Szwecji i Austrii.

"Nasze główne przesłanie jest takie, że zapobieganie zbytniemu przyrostowi wagi, z punktu widzenia zdrowia publicznego może być ważną strategią obniżania ryzyka nowotworów" - podkreśla prof. Bjørge.

Więcej informacji na stronach:

https://www.uib.no/en/med/130462/overweight-age-40-increases-cancer-risk

https://academic.oup.com/ije/advance-article-abstract/doi/10.1093/ije/dyz188/5576152?redirectedFrom=fulltext (PAP)

mat/ ekr/

TEMATY: