Kościński: w 2019 r. PKB zwiększył się o 4 proc.; to jeden z najlepszych wyników w UE

2020-02-14 12:03 aktualizacja: 2020-02-14, 12:05
Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
W całym 2019 roku PKB zwiększył się o 4 proc.; to wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE - poinformował w piątek PAP minister finansów Tadeusz Kościński komentując szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego.

Z opublikowanego przez GUS flash szacunku wynika, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,9 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale. Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 0,2 proc.

"W IV kwartale 2019 r. nasze PKB zwiększyło się o 3,1 proc. w porównaniu z IV kw. ubiegłego rok. Pamiętajmy, że dziś GUS podał tzw. szybki szacunek kwartalny, który zawiera tylko informacje dotyczące dynamiki realnego PKB. Na szczegółowe dane ze strukturą wzrostu PKB w tym okresie musimy poczekać do 28 lutego br." - przekazał Kościński.

Jak wskazał, na podstawie wcześniej opublikowanych informacji resort szacuje, "że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kw. była o ok. 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a inwestycje o ok. 7,2 proc. wyższe".

"To dobre informacje, zwłaszcza w przypadku inwestycji. Obie te kategorie były też głównymi czynnikami wzrostu PKB w IV kwartale. W całym 2019 r. PKB zwiększył się o 4 proc. To wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE" - poinformował minister finansów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/