Andrzej Duda zainauguruje w sobotę swoją kampanię wyborczą konwencją w Warszawie

2020-02-14 16:12 aktualizacja: 2020-02-14, 16:16
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot.   PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Urzędujący prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, w sobotę zainauguruje swoją kampanię wyborczą konwencją, która odbędzie się w hali Expo w Warszawie. W trakcie konwencji planowane są wystąpienia: Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Przed konwencją Rada Polityczna PiS ma udzielić poparcia kandydaturze urzędującego prezydenta.

Andrzej Duda swój start w wyborach zapowiedział na początku lutego podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa (woj. lubelskie). Podkreślił wówczas, że zależy mu na tym, aby obecny rząd, którego pracę oceniał pozytywnie, mógł nadal realizować swoją misję. Podczas spotkania z mieszkańcami dziękował za wsparcie i prosił o głosy w nadchodzących wyborach.

W czwartek PKW poinformowała o rejestracji czterech komitetów wyborczych, w tym Andrzeja Dudy. Od tego czasu kandydat może prowadzić agitację, a także pozyskiwać i wydatkować środki.

Sobotnia konwencja, która rozpocznie się o godz. 12 ma zainaugurować kampanię wyborczą prezydenta.

Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha w rozmowie z TVP1 poinformował, że w trakcie konwencji zostanie podsumowany dorobek mijającej kadencji prezydenta oraz zostaną nakreślone kierunki ewentualnej przyszłej działalności. Jak dodał, w trakcie konwencji zostanie także zaprezentowany sztab Andrzeja Dudy. "Być może niekoniecznie wszystkie osoby będą jutro przedstawione. Natomiast można się spodziewać w ciągu kilku dni takiej pełnej informacji dotyczącej osób zaangażowanych, które na bieżąco tę pracę sztabową prowadzą" - powiedział Mucha.

W sztabie - według nieoficjalnych informacji - znajdą się: była premier, europosłanka Beata Szydło i były szef MSWiA, europoseł Joachim Brudziński. Ponadto w skład sztabu mają wejść także: wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, szef KPRM Michał Dworczyk, a także szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, wicerzecznik partii Radosław Fogiel oraz wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Sztab Andrzeja Dudy w najbliższych dniach będzie kontynuował zbiórkę podpisów pod rejestracją jego kandydatury. Do rejestracji kandydata potrzebnych jest 100 tys. podpisów, a czas na rejestrację mija 26 marca.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/