Piłkarska LM: Manchester City wykluczony na dwa sezony

2020-02-14 20:33 aktualizacja: 2020-02-15, 08:38
Fot. PAP/ EPA/PETER POWELL
Fot. PAP/ EPA/PETER POWELL
Manchester City został na dwa sezony wykluczony z rozgrywek piłkarskiej Ligi Mistrzów - poinformowała w piątek UEFA. Angielski klub musi zapłacić także karę w wysokości 30 milionów euro. To efekt naruszenia zasad tzw. Financial Fair Play.

UEFA oświadczyła, że Manchester City dopuścił się "poważnego naruszenia" zasad. Kara ma obowiązywać w dwóch kolejnych sezonach Ligi Mistrzów - 2020/21 i 2021/22.

Klub Premier League, który nie zgadza się z tą decyzją, niemal natychmiast zapowiedział, iż zamierza odwołać się od decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

"Mówiąc najprościej, jest to sprawa zainicjowana przez UEFA, ścigana przez UEFA i sądzona przez UEFA. Po tym, jak ten krzywdzący proces już się skończył, klub jak najszybciej podejmie bezstronny osąd i dlatego rozpocznie postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu przy najbliższej okazji" - oświadczył Manchester City.

Zasady Financial Fair Play mają na celu m.in. zapobieganie otrzymywaniu przez kluby nieograniczonych kwot pieniędzy poprzez zawyżone umowy sponsorskie z organizacjami powiązanymi z właścicielami. 

Izba Orzekająca Klubowego Organu Kontroli Finansowej UEFA (CFCB) stwierdziła, że klub złamał zasady, "zawyżając przychody ze sponsoringu na swoich kontach oraz w informacjach przekazanych UEFA w latach 2012–16". Jak dodano, klub "zawiódł we współpracy przy dochodzeniu". 

UEFA wszczęła dochodzenie w sprawie City w marcu 2019 roku po publikacji niemieckiego magazynu "Der Spiegel", z której wynikało, że właściciele klubu mogli zawyżać umowy sponsorskie w celu spełnienia wymagań FFP.

Większościowym właścicielem City Football Group, z udziałem około 77 procent, jest Abu Dhabi United Group, spółka inwestycyjna należąca do szejka Mansoura bin Zayeda Al Nahyana.

City Football Group obejmuje nie tylko klub z Manchesteru. Jest także właścicielem lub współwłaścicielem New York City FC, Melbourne City FC, Yokohama F. Marinos w Japonii, Club Atletico Torque w Urugwaju, Girona FC w Hiszpanii i Sichuan Jiuniu FC w Chinach.

W 2014 roku Manchester City został już ukarany za łamanie zasad FPF grzywną w wysokości 60 milionów euro, zredukowaną do 20 milionów.

"The Citizens" to aktualni mistrzowie Anglii. W obecnym sezonie po 25. kolejce zajmuje drugie miejsce, tracąc aż 22 punkty do Liverpoolu. 

W obecnej edycji Ligi Mistrzów drużyna trenowana przez Josepa Guardiolę zmierzy się w 1/8 finału z Realem Madryt. (PAP)

bia/ sab/