Niewielkie zmiany indeksów na zakończenie wzrostowego tygodnia na Wall Street

2020-02-14 22:34 aktualizacja: 2020-02-14, 22:34
Fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE
Fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE
Piątkowa sesja przebiegała pod znakiem niewielkich zmian głównych indeksów, które cały tydzień zakończyły 1-2 proc. wzrostami. Na rynku ścierają się dwie tendencje - z jednej strony obawy przed negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na gospodarkę i przyszłe zyski spółek, z drugiej lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich korporacji za IV kwartał.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,18 proc., Dow Jones Industrial zniżkował o 0,1 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 0,20 proc. W perspektywie tygodnia S&P zyskał 1,6 proc., Dow zwyżkował o 1 proc., a Nasdaq zyskał 2,2 proc.

Amerykańskie indeksy utrzymują się w pobliżu historycznych maksimum, w czym pomaga im dobiegający końca sezon publikacji wyników za IV kwartał. Z niemal 80 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, który już podały rezultaty, 72 proc. osiągnęły zyski wyższe od oczekiwań analityków.

Jedną ze spółek, które w piątek mocno zwyżkowały po publikacji raportu było Nvidia. Kurs akcji producenta półprzewodników wzrósł o x proc. Spółka podała, że skorygowany zysk na akcję wyniósł w IV kw. 1,89 USD, wobec oczekiwanych 1,66 USD. Po publikacji wyższego od prognoza zysku o 11 proc. zwyżkował akcje działającej w branży turystycznej firmy Expedia.

Zapał inwestorów do kupowania akcji w pewnym stopniu hamuje wciąż rosnąca liczba zarażonych koronawirusem i wynikające stąd obawy o negatywny wpływ epidemii na gospodarkę oraz zyski spółek.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reutera wśród 40 ekonomistów z całego świata w dniach 7-13 lutego wynika, że wzrost PKB Chin spowolni w I kw. 2020 r. do 4,5 proc. z 6,0 proc. kwartał wcześniej.

W poniedziałek giełdy w USA są zamknięte z powodu Dnia Prezydenta. (PAP Biznes)

kkr/ ana/ gor/ tj/