CBOS: 44 proc. poparcia dla PiS, 24 proc. dla KO, 9 proc. dla Lewicy

2020-02-17 15:04 aktualizacja: 2020-02-18, 12:51
Fot.  PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
W lutym najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca - PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 24 proc., Lewicę - 9 proc.; Konfederacja może liczyć na 6 proc. głosów, a PSL-Koalicja Polska na 5 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W lutym poparcie dla PiS deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów; jest to takie samo poparcie jak w poprzednim sondażu ze stycznia.

Głosowanie na KO zadeklarowało 24 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Na trzecim miejscu znalazła się w grudniu Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 9 proc. Polaków - to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny) - 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 2 proc.

Konfederację popiera 6 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. 5 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Koalicja Polska (spadek o 2 pkt proc).

W lutym 79 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. To o jeden punkt procentowy więcej niż w badaniu ze stycznia.

Co jedenasty respondent nie jest pewny, czy wziąłby udział w głosowaniu (9 proc.). Podobnie jak w styczniu 12 proc. uprawnionych do głosowania odrzuca możliwość udziału w wyborach.

CBOS komentuje, że cztery miesiące po wyborach parlamentarnych Polacy pozostają żywo zainteresowani życiem politycznym i udziałem w ewentualnym głosowaniu.

"Jednak - co typowe dla okresu powyborczego - z miesiąca na miesiąc rośnie odsetek wyborców, którzy mają wątpliwości i wahają się, które z ugrupowań lub bloków politycznych by poparli. Od listopada minionego roku odsetek niezdecydowanych wyborców wzrósł dwukrotnie. Natomiast układ poparcia dla poszczególnych ugrupowań zmienił się bardzo nieznacznie. W ciągu czterech miesięcy od wyborów zaobserwować możemy jedynie minimalny trend wzrostowy w przypadku KO i bardzo nieznaczny spadek w przypadku zjednoczonej lewicy" - pisze w komentarzu CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 lutego 2020 r. na liczącej 994 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa